‘Dracula’ Öldü

ddd1946’dan itibaren birçok televizyon ve sinema yapımında ufak roller üstlenen Sir Christopher Lee adını geniş kitlelere ilk olarak 1957 yapımı “Frankenstein’ın Laneti” filmi ile duyurdu. 20. yüzyılın ortasından itibaren korku filmlerinin en önde gelen adreslerinden biri sayılan Hammer Stüdyosu için oynadığı ikinci film olan “Dracula” ise Lee’yi dünyaca tanınan bir isim yaptı.

Unutulmaz Kont Drakula karakterini birçok devam filminde de canlandıran aktör, 1973’te korku filmlerinin “Yurttaş Kane”i olarak da tanımlanan “Gizemli Ada”daki rolü ile tekrar büyük başarı kazandı. Lee, 1974 yılında da üvey kuzeni Ian Fleming’in senaryosunu yazdığı “Altın Tabancalı Adam” filminde James Bond’un karşısına çıkmış ve bu rolü Bond filmlerindeki en iyi kötü adam performanslarından biri olarak gösterilmişti.

“En önemli İngiliz aktörlerden biri”
The Guardian gazetesi, Lee’nin ailesine dayanarak verdiği haberde, bu çok yönlü ve karizmatik sanatçının geçen Pazar günü Londra’da bir hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu. Londra Belediye Başkanı Boris Johnson tarafından “en büyük İngiliz aktörlerden biri” olarak adlandırılan Sir Christopher Lee 93 yaşındaydı.

4 Comments