Musul Operasyonu Başladı ABD: Dönüm Noktası!

hhhMusul operasyonuyla ilgili ilk açıklama ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’tan geldi.

Irak Başbakanı Haydar Abadi, saat 2:20 sıralarında Musul’u IŞİD’den kurtarma operasyonunun başladığını duyurdu.

Haydar Abadi, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, Musul’u IŞİD’den kurtarma operasyonunun başladığını belirterek, kent merkezine sadece ordu ve polis güçlerinin gireceğini söyledi.

Brett McGurk, bunun ardından Musul operasyonla ilgili sosyal medya hesabından önemli açıklamalarda bulundu.

Brett McGurk, twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu gece Başbakan Abadi, IŞİD teröristlerinin elinde geçen iki karanlık yılın ardından Musul’un kurtarılması için büyük operasyonu başlatma emri verdi” dedi.

McGurk, “Kahraman Iraklı güçlerin, Kürt peşmergelerin ve Ninova Gönüllüleri’nin yolunu Tanrı açık etsin. Bu tarihi operasyonda sizinle birlikte olmaktan gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Pentagon: Dönüm noktası

ABD Savunma Bakanı (Pentagon) Ashton Carter ise, şu açıklamayı yaptı:

“Bu, IŞİD’in kalıcı olarak yenilgiye uğratılması kampanyasında bir dönüm noktası. ABD ve uluslararası koalisyonun geri kalanı, önlerindeki zorlu savaşta Iraklı güvenlik kuvvetlerini, Peşmerge Güçlerini ve Irak halkını desteklemeye hazır.

Iraklı partnerlerimizin ortak düşmanımızı yeneceklerine, Musul’u ve Irak’ın geri kalanını örgütün nefret ve gaddarlığından kurtaracaklarına inanıyoruz.”

15 Comments