ABD: Türkiye’deki Gözaltılar Meşru

Stacy Adams

MarkTonerABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, darbe girişimi sonrasında, çok sayıda kişinin açığa alınması ve gözaltı kararlarının “meşru” olduğunu söyledi.

Mark Toner, günlük basın toplantısında Türkiye’deki darbe girişimi sonrası yaşanan süreç ile ilgili soruları yanıtladı.

Türkiye halkının demokratik yollarla seçtiği hükümete karşı darbe girişiminde bulunulduğuna dikkati çeken Toner, başlatılan soruşturmalar kapsamında açığa alınma ve gözaltı kararları alınmasını, “anlaşılır ve meşru” olduğunu belirtti.

Toner, “Açıkça söylemek gerekirse, Türkiye hükümeti ne olduğunu anlayabilmek için halkının güvenliğini sağlayabilmek adına darbeyi yapanlara karşı soruşturmalar başlattı” dedi.

Türkiye hükümetini ve halkını anladığını belirten Toner şunları kaydetti:

“Çok ciddi bir tehlike altında olduklarını hissediyorlar. Aynı zamanda, bahsedilen gözaltı kararları ve toplanmalar dikkatimizden kaçmıyor. Türkiye hükümetine, Cuma günü yaşanan olaylardan sonra sakin ve istikrarlı olması, aynı zamanda, Türkiye anayasasının sunduğu demokratik standartlara uyması, hukukun egemenliği ilkesini gözetmesi konusunda çağrıda bulunduk.”

Türkiye’nin NATO müttefiki olduğunu anımsatan Toner, darbe girişimi sonrasında Türkiye hükümetinin üzerinde büyük bir stres olduğunu söyledi.

‘Gülen’in iade süreci bir gecede bitmez’

Mark Toner, ayrıca Fetullah Gülen’in iadesiyle ilgili Türkiye’nin resmi başvurusuna ilişkin değerlendirmenin bir anda karara bağlanamayacağını ve zaman alacağını belirtti.

Sözcü Toner, “Bu, bir gecede bitecek bir süreç değil” değerlendirmesinde bulunarak, “Süreç bu şekilde yürümüyor. Bu biraz zaman alacaktır” diye konuştu.

2 Comments

  • vreyro linomit Reply

    25 February 2021 at 16:45

    I do consider all the ideas you have presented to your post. They’re very convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are too quick for beginners. May just you please lengthen them a little from next time? Thank you for the post.

  • vreyro linomit Reply

    26 February 2021 at 10:06

    I am glad to be one of the visitants on this outstanding site (:, appreciate it for posting.

Leave a Comment