Dünya Piyasaları İçin Kıyamet Günü

Küresel hisse senedi piyasaları, Salı günü ABD Başkanı Donald Trump’ın, Çin’den yapılan 200 milyar dolarlık ithalata yeni bir vergi tehdidinin ardından, Çin hükümetinin misilleme yapacağını ve dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında bir savaşın yakın olması endişeleri dünya piyasalarını derinden etkiledi.

Erken işlemlerde, Dow Jones Endüstriyel Ortalama 412 puan veya% 1,7 düşüş gösterdi. Hong Kong’daki Hang Seng endeksi yüzde 2,8 oranında değer kaybetti. Asya ve Avrupa’daki büyük borsaendeksleri de keskin kayıplar gösterdi.

Trump’un yeni teklifi, 200 milyar dolarlık mal üzerinde yüzde 10’luk bir tarife çağrısında bulundu ve Pekin, “kapsamlı önlemler” ile yanıt vereceğini söyledi.

Cuma günü, Trump, Çin ithalatında 34 milyar ABD doları olan yüzde 25’lik bir vergi emrini verdi ve Pekin bu toplamla eşleşti. Bu tarifeler, 6 Temmuz’a kadar yürürlüğe girmeyecek, bu da ülkelerin pazarlık yapması için zaman bırakacak.

Sabah işlemlerinde, S & P 500 endeksi 29 puan ve yüzde 1,1, 2,744’e geriledi. Nasdaq kompoziti 104 puan ve yüzde 1,4 gerileyerek 7.642’ye düştü.

Almanya’nın DAX’i, Pazartesi günü benzer bir kayıp sonrasında yüzde 1,6 düştü. Fransa’nın CAC 40’ı yüzde 1,4 oranında düştü ve Londra’da FTSE 100 yüzde 0,6 oranında değer kaybetti.

Asya’daki kayıplar daha da ağırdı. Tokyo’daki Nikkei 225 yüzde 1,8 oranında geri çekildi ve Seul Kospi yüzde 1,5 oranında değer kaybetti. Avustralya ve Hindistan’daki endeksler daha küçük kayıplar aldı.

Yatırımcılar, anlaşmazlığın daha da büyüyebileceğinden ve küresel ekonomik büyümeyi aşağı çekebileceğinden endişe ederek, sanayi ve teknoloji şirketleri en kötü hitleri aldı. Trump, Pekin’i yabancı şirketlere teknoloji devretmesi için baskı yaptığı yönündeki şikayetler konusundaki anlaşmazlığı çözme konusunda isteksiz davrandı. Çin Ticaret Bakanlığı, Beyaz Saray eylemini şantaj olarak eleştirdi ve Pekin’in misilleme yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Havacılık şirketi Boeing yüzde 4,4 düştü ve inşaat ve madencilik ekipman üreticisi Caterpillar yüzde 4,1 oranında kaldı. Apple yüzde 2,4 düştü ve Facebook yüzde 1.6 kayıp verdi.

Otomobil üreticileri keskin bir şekilde düştü. GM yüzde 3,9 oranında azalırken Tesla yüzde 5,4 ve Ford yüzde 2,3 oranında değer kaybetti.

ABD’de listelenen Çinli şirketlerin hisseleri de düştü. E-ticaret şirketi JD.com yüzde 5.2 kaybetti ve rakibi Alibaba yüzde 4,1 oranında arttı. Arama motoru Baidu yüzde 4,1 azaldı.

Yatırımcıların biraz daha temkinli davranmasıyla bono fiyatları yükseldi. 10 yıllık Hazine notundaki getiri yüzde 2,92’den yüzde 2,87’ye düştü. Bu faiz oranlarını düşürdü ve bankalar da nasıbinialdı. JPMorgan Chase yüzde 1,2 oranında değer kazandı ve Bank of America yüzde 1,3 oranında değer kaybetti.

Ticaret anlaşmazlığına bağlanan bir meselede, Pazartesi günü Senato, Beyaz Saray’ın Çinli telekomünikasyon devi ZTE’nin ABD’den gelen pparçalarını satın almalarına izin vermeyi planlayan bir savunma politikası tasarısını onayladı. ZTE, Kuzey Kore ve İran’a hassas teknolojiler satarak ticaret yasalarını ihlal etmekle suçlanıyor.

Nisan ayında ABD Ticaret Bakanlığı, ZTE’yi yedi yıl boyunca ABD bileşenlerini satın almayı engelledi ve şirketi adeta  bir ölüm cezasına çarptırdı. Bu ayın başlarında Trump yönetimi ZTE ile bir anlaşma yaptı, ancak Senato bunu karşı direndi.

ZTE hisse senedi Hong Kong’da yüzde 24 oranında değer kaybetti. ZTE tedarik eden ABD şirketleri de battı. Akasya İletişimi yüzde 4,7 oranında, Oclaro ise yüzde 4,3 oranında değer kaybetti.

ABD fiyatları en fazla düşüşle birlikte petrol fiyatları düştü. New York’ta% 1.2’lik düşüşle 65,09’a düştü. Petrol fiyatları için uluslararası standart olan Brent hamlesi, Londra’da% 0,1’lik düşüşle 75,15 ABD dolarına indi. Bu etkilenen enerji şirketleri. Halliburton yüzde 1,5 oranında geriledi ve Schlumberger yüzde 2,1 oranında geriledi.

Çelik şirketleri de keskin kayıplar aldı. ABD Steel% 4,5 düştü ve Nucor% 3.8, alüminyum üreticisi Alcoa ise% 5 geriledi.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

616 Comments