“Dünyanın En Güçlü Kadını ile Dünyanın En Güçlü Erkeğinin Zirvesi.”

b886bc1e31010611530f6a70670051ceAlmanya Başbakanı Angela Merkel‘in, Başkan Barack Obama ile dün Washington’daki görüşmesini Mannheimer Morgen adlı gazete  “Dünyanın en güçlü kadını ile dünyanın en güçlü erkeğinin zirvesi.” diye duyurdu.

Avrupa Birliği’nin adeta lideri konumunda olan Merkel ve Batı dünyasının doğal lideri Obama arasındaki dört saatlik zirve, Alman medyasına göre şu anda gündemdeki en önemli konuların ele alınmasına sahne oldu. Ziyareti değişik açılardan değerlendiren gazetelerde çıkan yorumlara göre, Washington’daki buluşmadan çıkan en önemli mesajlardan biri, iki liderin Rusya ile Ukrayna arasındaki krizde, Rusya yanlısı ve karşıtı militanların eylemleri gibi tüm olumsuz gelişmelere rağmen diplomasiye önem verdiklerini, ancak silahlı bir çatışmayı çözüm olarak görmediklerini ortaya koymaları oldu.
628x471
Almanya’daki yorumlara göre Merkel yakın zamanda yeni yaptırımların gündeme gelebileceğini belirterek, Avrupa Birliği’nin Rusya’ya daha sert tavır koymasını arzulayan Obama’nın bu bağlamdaki beklentilerine kısmen yerine getirdi, ama en az 25 Mayıs’ta Ukrayna’da yapılacak seçimlere kadar da zaman kazandı.

Berlin’de yapılan yorumlarda Merkel’in Rusya’da çok önemli yatırımları bulunan Alman şirketlerinin baskısını hissettiği, Siemens, Volkswagen ve Deutsche Bank gibi tröstlerin Rusya ile ilişkilerin bozulmasına karşı olduğu vurgulanıyor.

6 bine yakın Alman şirketinin Rusya’da yatırımı var, istatistiklere göre Almanya’da 350 bin iş yeri doğrudan Rusya ile olan ticarete bağlı.

obama-merkel-ukraine-russia

Enerji kıskacı

Almanya ile Rusya arasındaki en önemli faktör ise Almanya’nın enerji ihtiyacının dörtte birinden fazlasının Rus doğalgaz, petrol ve kömürüyle karşılanıyor olması. Bu bağlamda Almanya ile Rusya arasında ‘enerji kenetlenmesinden’ bahsediliyor ve Rusya’nın muslukları kapaması durumunda Almanya’da sanayinin krize girmesinden korkuluyor.

Obama-Merkel görüşmesinde ABD ve Avrupa Birliği arasında imzalanması planlanan Transatlantik Yatırım ve Ticaret Ortaklığı (TPIP) adlı serbest ticaret anlaşması da gündemdeki bir diğer başlığı oluşturdu, iki lider bu süreci kısa zamanda bitirmeye yönelik arzularını dile getirdi.

‘Telefon dinleme skandalı’ gündemde değil

Öte yandan ABD Ulusal Güvenlik Dairesi NSA’nin, Merkel’in telefonlarını dinlenmesiyle başlayan skandalın ağırlıklı olarak ele alınmaması, Alman kamuoyunda şaşkınlık yarattı. Çok sayıda köşe yazarı Merkel’in Obama ile buluşmasında NSA konusunun Alman kamuoyunda ne denli güven sorununa yol açtığını gündeme getirmemesini hata olarak tanımlıyor ve transatlantik diyalog açısından önemli bir fırsatın kaçtığını vurguluyor.

Yorumlarda Merkel’in NSA’in dinleme olayının patlak vermesinden sonra geçen yıl gündeme getirdiği ‘karşılıklı casusluk yapmama anlaşması’ (no-spy agreement) yerine ABD ile Almanya arasında bir “siber diyalog” yürütülmesinin önemine vurgu yapması, Almanya başbakanının bu konuyu daha da germekten kaçındığı şeklinde değerlendiriliyor.

Bu arada hemen tüm Alman gazete ve televizyon haberlerinde Merkel’in ziyareti ile ilgili olumlu bir değerlendirme ise, Başkan Obama’nın Merkel’e dört saat gibi geniş zaman ayırması ile ilgili. Bununla birlikte Başkan Obama’nın Merkel’e Michel Obama’nın Beyaz Saray’da kurduğu 102 metrekarelik organik sebze bahçesini gezdirmesi ise ‘dostça bir jest’ olarak yorumlanıyor.

 

57 Comments