Dünyanın Gözü Türkiye’de

klklTürkiye bir kez daha sandık başına giderken dünya basını seçimlere yoğun ilgi gösteriyor.Uluslararası ajanslar ise sabahın erken saatlerinden itibaren ‘Türkiye’ seçimlerini dünyaya duyurmaya başladı.
AFP
Fransız haber ajansı Agence-France Presse (AFP), bugün de seçimlere ilişkin geniş bir analiz yayınlarken, bugüne nasıl gelindiğine dair kapsamlı bir kronoloji yayınladı.

Haberde Türkiye’nin, AK Parti’nin Haziran ayında son 13 yılda ilk kez Meclis çoğunluğunu yitirmesinin ve koalisyon hükümetinin kurulamamasının ardından beş ayda ikinci kez sandığa gittiği vurgulandı.

AP
Amerikan ajansı Associated Press (AP) ise “Türkler, iktidar partisinin son 13 yıldır elinde bulundurduğu parlamento çoğunluğunu tekrar sağlayıp sağlayamayacağını belirleyecek kritik seçimler için sandığa gidiyor” yazdı.

Haberde seçimlerin, “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) şaşırtıcı bir şekilde tek parti yönetimini kaybettiği Haziran ayındaki seçimlerin tekrarı” olduğu aktarıldı.
REUTERS
İngiltere merkezli Reuters haber ajansı da seçimleri yakından takip ediyor.

Reuters’ın geçtiği haberde, “Türkler, kötüleşen güvenlik durumu ve ekonomik endişeler içinde erken parlamento seçimleri için oy kullanıyor” ifadesi yer aldı.
BBC
İngiliz yayın kuruluşu British Broadcasting Corporation (BBC) da internet sitesinde 1 Kasım seçimlerine geniş yer verdi. “Gergin Türkiye tekrar sandığa gidiyor” başlığını tercih eden BBC’nin öne çıkardığı nokta da “Türkiye’nin son beş ay içerisinde ikinci kez seçime gittiği” oldu.
Al Jazeera
Katar merkezli yayın kuruluşu Al Jazeera ise Türkiye’deki seçimi internet sitesinin manşetine taşıdı. “Türkler çok önemli erken seçimlerde sandığa gidiyor” başlığını kullanan Al Jazeera, “Şiddet ve gerilim ortasında son beş ayda ikinci kez parlamento seçimleri düzenlenirken, ülke istikrar arıyor” ifadesine yer verdi.

3 Comments

 • how to take cbd for anxiety Reply

  02 January 2021 at 23:21

  … [Trackback]

  […] Find More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/dunyanin-gozu-turkiyedeki-secimlerde/ […]

 • buy Dexedrine online Reply

  13 January 2021 at 06:58

  … [Trackback]

  […] Read More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/dunyanin-gozu-turkiyedeki-secimlerde/ […]

 • 울산출장안마 Reply

  25 January 2021 at 13:04

  Your style is very unique in comparison to other people I’ve read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.

Leave a Comment