Ebola Mutasyona Uğruyor!

ebola-virusEbola Nehri, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Ekvator vilayetinin ormanlarında akan küçük bir nehir. Belçikalı bilim insanlarının 1976 yılında kurtçuğa benzeyen virüsü ilk tespit ettikleri yer de burası. Virüs şimdi yeniden Ekvator vilayetine geri döndü. Bölgede en az iki kişi Ebola virüsünden hayatını kaybetti.
Hamburg merkezli Bernhard-Nocht Enstitüsü virüs teşhis birimi başkanı Dr. Schmidt-Chanasit, şu bilgiyi veriyor: “Ebola virüsü bu bölgede dolaşıyor. Geçmişte daha küçük ya da büyük salgınlara yol açtı. Bu salgın, muhtemelen Batı Afrika’daki salgınla bağlantılı değil.”
Şu ana dek Liberya, Sierra Leone, Gine ve Nijerya’da bin 500’den fazla kişi hayatını kaybetti. Bu, tarihteki en ağır Ebola salgını. Ancak virüsün Kongo’da ortaya çıkışı Batı Afrika’dakinden daha farklı görünüyor. Dr. Schmidt-Chansit, “Batı Afrika ile kıyasladığımızda ölüm oranı çok daha düşük. Yüzde 20 oranında. Dolayısıyla bu Ebola virüsünün daha az patojenik olan farklı bir türü olabilir” diyor.
Bazı Ebola türleri insanlar için tamamen zararsız olabiliyor ve sadece maymunlarda hastalığa yol açabiliyor. Örneğin Reston adı verilen virüs, Ebola’nın mutasyona uğramış bir türü. Çin ve Filipinler’de gözlemleniyor. Ancak şu anda Batı Afrika’da yaygın olan türü en ölümcülü ve yüzde 90 oranında ölüme yol açıyor.

 

 

6 Comments