‘Ebru Gündeş Bir Kaçağın Eşi Olamaz’

uukkNew York’ta tutuklu bulunan İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf’ın dünkü kefalet duruşmasından karar çıkmadı. Duruşmanın başında karar veremediğini açıklayan mahkemenin hakimi Richard Berman, kefaletle ilgili son kararını bir hafta içerisinde vereceğini, kararını da taraflara yazılı olarak bildireceğini söyledi. New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara duruşmaya katılmadı.

Sarraf’ın avukatı Benjamin Brafman’ ın yaklaşık bir saat süren savunmasında, Sarraf’ın ev hapsinde silahlı kişiler tarafından korunmasına savcılardan itiraz geldi

‘New York halkı silahlı çatışma arasında kalabilir’

Savcı Bharara’nın yardımcısı Michael Lockard, Sarraf’ın kefaletle serbest bırakılması halinde New York halkı için de tehlike oluşturacağını ve New Yorklular’ın Sarraf yüzünden kendilerini her an bir silahlı çatışmanın içinde bulabileceklerini öne sürdü.

Lockard, “Sarraf için planlanan silahlı güvenlik görevlileri düşüncesi New York halkı için büyük tehdit oluşturur. Nedeni, Sarraf’ın şaibeli uluslararası bağlantıları ve ciddi kaçma riski taşıması. Kaçmaya çabalayan Sarraf’ı engellemeye çalışan güvenlik görevlileri çevredeki kişilerin hayatını tehlikeye atabilir. Güvenlik görevlilerinin silahlarından çıkan mermilerle New York halkı zarar görebilir” dedi.

Lockard, Sarraf’ın kefaletle serbest bırakılmasına tamamen karşı çıktıklarını belirtip, “Sürekli yalan söylüyor. Uluslararası bağlantılarını kullanarak çok rahat bir şekilde bazı ülkelere kaçmak için girişimlerde bulunabilir. Kaçarsa geri getiremeyiz” diye konuştu.

Brafman: ’Sarraf Manhattan’da ev tuttu’

Yargıç Berman’da Brafman’a Sarraf’ın güvenliğinin nasıl sağlanacağını sordu.

Brafman, Sarraf’ın kirasını ödeyip Manhattan’da bir binanın 15. katında ev tuttuğunu, mahkemenin de getirebileceği ek şartlar doğrultusunda güvenliğinin en iyi şekilde sağlanacağını söyledi. Geçmişte diğer ünlü sanıkları da savunan Brafman, diğer başka davalardan örnekler verdi ve müvekkilinin güvenliğinin eksiksiz 24 saat süreceği vaadinde bulundu.

Eşi Ebru Gündeş’e atıf

Brafman da duruşmada suçu şiddet olmayan müvekkilinin tutuksuz olarak yargılanması gerektiğini vurguladı.

Sarraf’ın kaçmayacağını savunan Ben Brafman, 33 yaşında olan müvekkilinin mutlu bir aile yaşantısı olduğu söyledi. Brafman, 5 yaşında bir kızı olan müvekkilinin tanınmış bir uluslararası şarkıcı olan Ebru Gündeş ile evli olduğunu, kaçak yaşayıp bu mutluluğu feda etmeyeceğini belirtti. “Sanatçı Gündeş bir kaçağın eşi olarak anılmak istemez. Sarraf, burada yargı sürecinde kalıp aklanmak istiyor” dedi.

Hukukçular duruşmayı değerlendirdi

Çok sayıda Türk avukatın da izlediği duruşmaya Sarraf’ ın Türkiye’deki avukatı Şeyda Yıldırım da katıldı. Duruşma sonrasında Amerika’nın Sesi’ ne konuşan hukukçuların ortak görüşleri de “Sarraf’ın kefaletle serbest bırakılmaya bir adım daha yaklaştığı” yönünde oldu. Sarraf’ ın avukatı Brafman’ın çok etkileyici bir savunma yaptığını belirten hukukçular, Preet Bharara’nın duruşmaya katılması gerektiğini, iddia makamının yardımcı düzeyinde katıldığı duruşmada tecrübeli avukat Brafman’ın karşısında ezildiğini belirttiler.

Brafman da mahkeme sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Hakime bizim görüşlerimizi dinlediği için şükran duyuyorum. Hakimin kararını bekleyeceğiz” diye konuştu.

Hakimden görüş isteyen gazetecilere tepki

Yaklaşık 2,5 saat süren duruşmayı çok sayıda Türk ve Amerikalı gazeteci de izledi. Gazetecilerden gelen röportaj talepleriyle ilgili bıkkınlığını dile getiren Hakim Berman, salonda bulunan gazetecilere, “Çok sayıda gazeteci görüş almak istiyor. Görüş belirtmiyorum. Gazetecilerin hakimlerden görüş sorması Amerika’da uygun karşılanan bir durum değil” diye çıkıştı.

CHP heyeti duruşmayı izledi

CHP kefalet duruşmasını izlemesi için Ankara’dan uluslararası hukukçu Yegane Güney ile Washington’dan ABD Temsilcisi Yurter Özcan’ı görevlendirdi. Özcan, duruşma sonrasında “ CHP olarak Sarraf davasının takipçisi olacağız” dedi.

Kaynak: VOA

 

15 Comments

 • cbdicals.com Reply

  19 December 2019 at 07:16

  … [Trackback]

  […] There you will find 28315 more Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/ebru-gundes-bir-kacagin-esi-olamaz/ […]

 • Get More Info Reply

  20 December 2019 at 20:16

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: istanbulpost.com.tr/ebru-gundes-bir-kacagin-esi-olamaz/ […]

 • Homepage Reply

  06 January 2020 at 12:10

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/ebru-gundes-bir-kacagin-esi-olamaz/ […]

 • 카지노사이트 Reply

  19 January 2020 at 17:21

  … [Trackback]

  […] Find More here on that Topic: istanbulpost.com.tr/ebru-gundes-bir-kacagin-esi-olamaz/ […]

 • porn Reply

  21 January 2020 at 03:14

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/ebru-gundes-bir-kacagin-esi-olamaz/ […]

 • 메이저사이트 Reply

  25 January 2020 at 06:13

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/ebru-gundes-bir-kacagin-esi-olamaz/ […]

 • 놀이터추천 Reply

  25 January 2020 at 08:44

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: istanbulpost.com.tr/ebru-gundes-bir-kacagin-esi-olamaz/ […]

 • 안전카지노사이트 Reply

  30 January 2020 at 00:12

  … [Trackback]

  […] Find More on that Topic: istanbulpost.com.tr/ebru-gundes-bir-kacagin-esi-olamaz/ […]

 • grow room architect Reply

  29 February 2020 at 05:34

  … [Trackback]

  […] Find More on that Topic: istanbulpost.com.tr/ebru-gundes-bir-kacagin-esi-olamaz/ […]

 • verthilertva Reply

  01 March 2020 at 00:41

  Hey! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My blog covers a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

 • https://domowystroj.pl/forum/wystroj-wnetrz-f4/alvare-pl-opinie-t1688.html#p9508 Reply

  10 March 2020 at 20:07

  … [Trackback]

  […] Find More on to that Topic: istanbulpost.com.tr/ebru-gundes-bir-kacagin-esi-olamaz/ […]

 • full report Reply

  27 June 2020 at 03:41

  I discovered your blog website on google and test just a few of your early posts. Continue to maintain up the superb operate. I simply further up your RSS feed to my MSN Information Reader. In search of ahead to reading extra from you in a while!…

 • pengeluaran hk Reply

  06 August 2020 at 19:50

  … [Trackback]

  […] Find More on that Topic: istanbulpost.com.tr/ebru-gundes-bir-kacagin-esi-olamaz/ […]

 • best dumps shop 2020 Reply

  16 November 2020 at 23:14

  … [Trackback]

  […] Find More on on that Topic: istanbulpost.com.tr/ebru-gundes-bir-kacagin-esi-olamaz/ […]

 • digital transformation Reply

  19 November 2020 at 00:01

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/ebru-gundes-bir-kacagin-esi-olamaz/ […]

Leave a Comment