Edward Snowden FBI’ın Apple’dan İsteğine “saçmalık” Dedi

eddddEdward Snowden, FBI’ın San Bernardino katilinin telefonunu kırmak için Apple’dan arka kapı yazılımı istemesini saçmalık olarak nitelendirdi.FBI’ın teknoloji devi Apple’dan “arka kapı” istemesi ve Apple’ın bunu reddetmesiyle başlayan tartışma sürüyor.

The Intercept’in haberine göre, eski ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) çalışanı Edward Snowden, konu hakkında açıklamalarda bulundu.

“FBI, Apple’ın telefonu kırmak için ‘özel teknik araçlara’ sahip olduğunu söylüyor” diyen Snowden, bunu “saçmalık” olarak nitelendirdi.Daha sonra Twitter hesabından da açıklama yapan Snowden, “Küresel teknolojik konsensüs FBI’ya karşı” diyerek American Civil Liberties Union’ın internet sitesindeki bir açıklamayı örnek gösterdi.

Buna göre, FBI, kendi çabalarıyla, iPhone’daki otomatik silme fonksiyonunu yok sayabilirdi.

Başka uzmanlar da, FBI’ın telefondaki son iCloud yedeğine nasıl ulaşabileceğini gösterdiler.

Ayrıca, yine The Intercept, daha önce CIA ile NSA’in yaklaşık 10 yıldır Apple cihazları hacklemek için yöntemler geliştirdiğini göstermişti.Daha sonra Twitter hesabından da açıklama yapan Snowden, “Küresel teknolojik konsensüs FBI’ya karşı” diyerek American Civil Liberties Union’ın internet sitesindeki bir açıklamayı örnek gösterdi.

 

 

7 Comments