Eğer Egzersiz Yapmazsanız Beyninize Neler Olur?

exxx“Neurology” dergisinde yayınlanan araştırma, spor yapmayan orta yaşlı yetişkinlerin 20 yıl sonra beyin hacminde küçülme olduğunu ortaya koyuyor.Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanlarının “Neurology” dergisinde yayınlanan araştırması, spor yapmayan orta yaşlı yetişkinlerin 20 yıl sonra beyin hacminde küçülme olduğunu ortaya koyuyor.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre; Boston Üniversitesi’nden Nicole Spartano, zinde olmayan yetişkinlerin yıllar sonra beyin hacminde küçülme görüldüğünü, bunun da beyin yaşlanmasını hızlandırdığını söylüyor.

Uzmanlar, araştırma kapsamında Boston Üniversitesi ve Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü’nün ortak projesi olan Framingham Kalp Çalışması’nda yer alan 1.500 kişiyi değerlendirdi. Yaş ortalaması 40 olan, bunama ya da kalp hastalığı bulunmayan katılımcılar, yürüyüş bandında teste tabi tutuldu.Uzmanlar 20 yıl sonra aynı katılımcı grubu yeniden inceledi. Bu süreç içinde kalp hastalığına yakalananlar ya da yüksek tansiyon hastası olanlar, çalışma kapsamının dışında tutuldu. Yeni oluşturulan gruba 1.000 katılımcı alındı. Her katılımcının beyin MR’ı çekildi.

BİR YILLIK BEYİN YAŞLANMASINA EŞİT

Framingham Kalp Çalışması’na katılanların sağlığı, 1975 yılından bu yana takip altında. Klinik kayıtlar, muayeneler, aile fertleriyle yapılan görüşmeler, nörolojik rahatsızlıkları olduğundan şüphelenilen katılımcıların muayene sonuçları yakından izleniyor.

Yürüyüş bandı testi sırasında katılımcıların bir dakika içinde insan bedeninin kullanacağı azami oksijen miktarını belirleyen ‘egzersiz kapasitesi’ tahmin edildi.

Egzersiz kapasitesi, kişinin kalp atışının belirli bir eşiği geçmeden önce yaptığı egzersiz miktarının süresine göre tahmin edildi.

Uzmanlar, yürüyüş bandı testindeki her sekiz birimlik düşüşte, 20 yıl sonraki beyin hacminin daha küçük olduğunu, bunun da 2 yıllık beyin yaşlanmasına eşit olduğunu ortaya çıkardı.

Uzmanlar, kalp hastalığı olanları ya da yüksek tansiyon için beta blokerleri kullananları araştırma kapsamı dışında bıraktığındaysa, her sekiz birimlik düşük performansın, bir yıllık beyin yaşlanmasına eşit olan beyin küçülmesine bağlı olduğu anlaşıldı.

Uzmanlara göre yürüyüş bandı testi sırasında tansiyon ve kalp atış hızı yükselen katılımcıların 20 yıl sonra beyin hacimlerinin küçülmesi olasılıkları daha yüksek.

Doktor Nicole Spartano, gözlemsel olan araştırmanın, fiziksel zindeliğe sahip olmamanın beyin hacmi kaybına yol açacağını kanıtlamadığını, ancak iki olgu arasında bağ bulunduğunu söylüyor.

Uzman, henüz geniş kapsamlı bir şekilde araştırılmamış olsa da bu sonuçların, orta yaşta fiziksel zindeliğin, öze

8 Comments