Ekonomik Tedbir Paketini Protesto Etmek için Sokaklara Döküldüler

rome-protest İtalya’nın başkenti Roma’da  göstericiler, hükümetin geçen salı günü açıkladığı yeni bütçe ve ekonomik tedbir paketini protesto etmek için sokaklara döküldü.

Roma’da dün Cobas sendikası tarafından düzenlenen grev ve protestolar yüzünden başta ulaşım olmak üzere birçok sektörde tüm gün süren aksaklıklar yaşandı.

Roma’nın en büyük havaalanı olan Fiumicino’da greve katılan işçiler yüzünden 173 uçuş iptal edildi, tren ve otobüs seferleri de grevden etkilendi.

Kentte geniş güvenlik önlemleri alan polis, göstericilerin arasına sızarak şiddet olayları yaratmayı amaçladıkları gerekçesiyle beş Fransız vatandaşını sınır dışı etti.

Güvenlik güçleri, bu beş Fransızın “Black Bloc” (Kara Blok) grubuna mensup “profesyonel provokatörler” olduklarını belirtti.

“Black Bloc” grubu Roma’da 15 Ekim 2011’de düzenlenen gösterilerde şiddet olaylarına karışmış, binaların ve araçların yakılmasından sorumlu tutulmuştu.

Roma’daki  büyük gösteriler bugün düzenlendi.

Bazıları dün geceden San Giovanni meydanında kamp kuran göstericilere bugün on binlercesi daha katıldı. Öğleden sonra San Giovanni meydanında toplanan protestocular, kentin ana meydanları ve resmi binaların da dahil olduğu bir güzergahta yürüyüş yaptı.

Torino-Lyon arasında yapılması planlanan hızlı tren projesi “TAV”ı protesto eden “No TAV” grubunun başı çektiği göstericilerin arasında işçi sendikaları, öğrenciler, herkese ev hakkını savunan dernekler, göçmenler gibi toplumun her kesiminden kalabalıklar yer aldı.

Eğitim sektöründeki kesintileri protesto eden öğrenciler, “Şehri işgal ediyoruz” sloganıyla yürürken, sendikalar politikacılara uygulanan imtiyazların kaldırılmasını ve işçi haklarının artırılmasını talep etti. No-TAV grubu ise, hızlı tren gibi projelere ayrılan bütçenin sosyal hizmetler için kullanılmasını istedi.

Protestolarda zaman zaman, mülteci trajedileriyle gündeme gelen Lampedusa adasının da ismi duyuldu.

Roma sokaklarında 4 bin polisin görev yaptığı gösterilerde, ana güzergah üzerindeki mağaza ve bankaların da olası saldırılara karşı kepenklerini indirdi

Göstericilerle polis arasında zaman zaman gerginlik yaşanırken, protestolar özellikle Ekonomi Bakanlığı ve aşırı sağcı Casa Pound hareketinin binası gibi kilit noktalarda şiddetlendi.

Bazı göstericiler polis araçlarına şişe ve yumurta fırlatırken, Ekonomi Bakanlığı binasına da kağıt bomba atıldı. Dün akşam saatleri itibariyle 14 kişi de gözaltına alındı.

44 Comments