“Elimizde Arap Çeşitli Yaş ve Mezheplerden Mülteci Kadınlar Bulunuyor”

unnamedLübnan’da kurulan bir Facebook sayfası büyük tepki çekti. İsmi “Evlilik için Suriyeli mülteci kadınlar” olan sayfa, yakın zamanda Facebook tarafından kaldırıldı.
16 Mayıs günü, kimliği belirsiz kişiler Facebook’ta bir sayfa açtılar. Sayfanın “amacı” açık bir biçimde tarif edilmişti: Erkeklerin, Suriyeli mülteci kadınlarla evlenmesine yardımcı olmak.

Açıklamada, “Elimizde bu Arap ulusunun değişik bölgelerinden, çeşitli yaş ve mezheplerden mülteci kadınlar bulunuyor” denirken, Çarşamba akşamına kadar 13 bin kişi bu sayfayı beğenmişti. Aynı akşam, Facebook sayfayı kapattı.

Lübnan’daki kadın hakları örgütü KAFA, meseleyi kamuoyunun gündemine getirmiş ve Facebook yöneticilerinden bu sayfayı kapatmalarını talep etmişti. Örgütün medya yöneticisi Maya el-Ammar, El Ahbar’a yaptığı açıklamada, “Sayfa bizi tahrik etti. Sayfayı açanlar, söyledikleri şeyde çok açık sözlülerdi. ‘Çeşitli yaşlardan her tür kadın’ diyerek, kadınlardan satılan bir şeymiş gibi söz ediyorlardı.” dedi.

Sayfada, yapılacağı söylenen işin hangi iletişim kanallarıyla yapılacağına dair herhangi bir bilgi bulunmuyordu. Yalnızca, sayfanın kurallarının ve iletişim yollarının yakında belirleneceği söyleniyordu.

Ammar, Facebook’un sayfayı kapatmakta hızlı davranmadığını, ilk şikayetlerin ardından sayfayı kapatmak için “yeterli kanıt bulunmadığını ve sınırlı nedenler olduğunu” söylediklerini aktardı.

Suriye’deki vekalet savaşının başladığı 2011 yılından bugüne, Suriyeli mültecilerin, özellikle de kadınların yoğun bir istismara maruz kaldıkları çeşitli kuruluşlar tarafından belgelendi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) Kasım 2013’te Lübnan’daki on iki Suriyeli kadınla yaptığı görüşmeler, hepsinin cinsel tacize veya cinsel istismara maruz kaldıklarını kaydediyordu. Kocasının Suriye hükümeti tarafından gözaltına alındığını söyleyen 53 yaşındaki Hala isimli bir kadın, Beyrut’ta evlere temizliğe gittiğini ve gittiği 10 evin 9’unda cinsel istismara uğradığını belirtti.

Ancak bu hafta kapatılan Facebook sayfası, internet dünyasında ne ilk ne de tek. Dubai merkezli yayın organı The National’dan Hassan Hassan, internet forumlarında Ürdün’deki Suriyeli mülteci kadınlara yönelik “talebin”, 130 ila 260 dolar arasında bir ücret karşılığında hala devam ettiğini söylüyor. Hassan, “talebin” genellikle Suudi Arabistan’dan geldiğini, ancak Irak ve Türkiye’de de bu tip isteklerin çoğaldığını kaydediyor.

3 Comments