Elon Musk Binlerce Kişiyi İşten Çıkarıyor

Tesla’nın CEO’u  Elon Musk,“maliyetleri azaltma ve kara geçmek ” nedeniyle çalışanlarının büyük bir bölümünü işten çıkaracağını açıkladı.

Tesla Inc, Model 3 salonunun üretiminin kritik artışını tehlikeye atmadan, maliyetleri düşürmek ve sürdürülebilir bir şekilde karlı hale getirmek için, şirket genelinde birkaç bin kişiyi işten çıkarıyor.

Milyarder İcra Kurulu Başkan, Salı günü yaptığı açıklamada, kesintilerin geçtiğimiz ay vaat edilen Tesla‘nın yönetim yapısının sadeleştirilmesinin bir parçası olduğunu söyledi.

E-posta ile gönderdiği mesajda “Bu çabanın bir parçası olarak ve maliyetleri azaltma ve karlı olma gereği olarak, şirketimizdeki meslektaşlarımızın yaklaşık yüzde 9’unun ayrılması  konusunda zor bir karar aldık”.Dedi.

“Bu kesintiler tamamen maaşlı çalışanlarımızdan oluşuyordu ve hiçbir üretim ortağı bulunmuyor, bu nedenle önümüzdeki aylarda Model 3 üretim hedeflerine ulaşma kabiliyetimizi etkilemeyecek” dedi.

Tesla, Salı günü çıkarılacak işçilere haber vermeye başladığını ve hafta boyunca bunu yapmaya devam edeceğini açıkladı. Bir sözcü, genel istihdamın yaklaşık 37.000 seviyesine gerileyeceğini, bunun da geçen yılın sonunda rakamlarla aynı çizgide olacağını söyledi.

Musk, Tesla‘nın Home Depot ile bir konut satış sözleşmesini yenilememeye karar verdiğini ve bunun yerine kendi ürünlerini ve mağazalarını internet üzerinden satmaya odaklandığını söyledi.

Musk, “Şirket genelinde yapılan bu yeniden yapılanmaya ek olarak, Tesla mağazalarında ve çevrimiçi olarak güneş enerjisi satma çabalarımızı odaklamak için Konut Deposu ile konut satış sözleşmemizi yenilememeye karar verdik.” Home Depot‘ta çalışanlara Tesla‘nın perakende satış noktalarına geçme fırsatı sunulacak. ”

Musk, Mayıs ayındaki çalışanlarına, şirketin üretim sorunları, üst düzey personel çıkışları ve elektrikli arabalarıyla ilgili son çöküşlerle ilgili olarak “kapsamlı bir yeniden yapılanma” yürütmekte olduğunu söyledi.

Nisan ayı başında şirketin hisseleri geçen Eylül ayındaki en yüksek seviyeden yüzde 35 düştü, ancak haftada 5000 Model 3 araçlık bir çıktı hedefine ulaşmak için elbette bu yılki kayıpların neredeyse tümünü sildiğini belirtti. .

Şirket hisseleri Salı günü yüzde 7’ye kadar yükseldi, ancak Musk’ın açıklama yaptığı gün sadece yüzde 3 daha yüksek bir seviyeye kaydedildi.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

511 Comments