Erdoğan CNN’e Konuştu: “IŞİD’le Savaşıyor Diye Teröristlere İyi mi Diyeceğiz”


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya’da düzenlenecek G-20 zirvesi öncesi CNN İnternational’a konuştu. Ağırlıklı konu Suriye’deki iç savaş ve mülteci kriziydi. Cumhurbaşkanı, Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge talebinde ısrarlı olduklarını yineledi. “Şimdi hayır olmaz diyorlar yarın hepsi bunu da kabul edecek. Olmazsa B ve C planlarımız var gerekirse uygulamaya koyarız” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan Erdoğan Rusya’nın ‘ılımlı muhalifleri’ vurduğunu söyleyince, Gorani, “Bazıları da sizi IŞİD’le savaşan Kürtleri hedef almakla eleştiriyor” dedi. Erdoğan da bu eleştirilere cevaben, “Nusra Cephesi de IŞİD’le savaşıyor. Bu yüzden onlara iyi mi diyeceğiz? İyi terörist, kötü terörist olmaz” diye konuştu.

Öte yandan Erdoğan, Gorani’nin ABD’nin Suriye’de güvenli bölge oluşturulmasına sıcak bakmadığını hatırlatması üzerine, Türkiye’nin bu konuda B ve C planları olduğunu ve gereken zamanda gerekli adımların atılacağını vurguladı.
Bu arada Erdoğan, Türkiye’nin sığınmacılar için yaptığı yardımların bir kez daha altını çizdi. Türkiye’nin 2.2 milyon Suriyeli için 8.5 milyar dolar harcadığını söyleyen Erdoğan, “Gayrısafi milli hasılası Türkiye’den çok daha fazla olan ülkeler mültecilere kapılarını kapattı. Ege’de, Akdeniz’de boğulsunlar diyorlar” dedi. Avrupa’nın daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini belirten Erdoğan “2.2 milyon Suriyeli, Avrupa’ya yürürse ne olacak” diye konuştu.

 

6 Comments