Erdoğan İle Obama Telefonda Neyi Görüştü?

Stacy Adams

ttttCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriye ve Irak konusunda Amerika Başkanı Barack Obama ile telefonda görüştüğünü kaydetti. Erdoğan, Obama’nın insanlar Halep’ten ayrılırken nasıl yardım edebileceğini sorduğunu kaydetti.

Erdoğan, bu açıklamayı Slovenya Cumhurbaşkanı ile düzenlediği ortak basın toplantısında yaptı. Erdoğan, 1150 kişinin Halep’ten ayrıldığını kaydetti.

Erdoğan, Obama’ya Irak konusundaki endişelerini aktardığını da kaydetti.

Erdoğan, “Kısa bir süre önce Sayın Obama ile uzun bir telefon konuşması gerçekleştirdik, sadece Suriye’deki durumu değil Irak’taki durumu da konuştuk, devam eden tahliye problemini konuştuk” dedi.

Erdoğan, “Tel Afer ve Sincar’da uygun olmayan durumda sorumluluğumuzun önemini hatırlattım” dedi.

Erdoğan, “Şimdiye kadar 1150 sivil ve yaralı Halep’ten tahliye edildi ve İdlib’e ulaştı, ateşkesi takip etmeyi ve tahliye sürecini yakından gözlemleyeceğiz” dedi.

Görüşmede ayrıca IŞİD ile mücadele konusunda yakın işbirliğinin önemine vurgu yapıldı.

Obama, Türkiye’nin Halep’teki çabalarını takdir ettiğini söyledi ve İstanbul’daki saldırılarda yaşamlarını yitirenler için başsağlığı diledi.

VOA

2 Comments

 • Digital Transformation Reply

  16 January 2021 at 12:37

  … [Trackback]

  […] There you can find 57436 additional Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/erdogan-ile-obama-telefonda-neyi-gorustu/ […]

 • Electrohome EAAC302 manuals Reply

  20 January 2021 at 19:27

  … [Trackback]

  […] Read More Information here to that Topic: istanbulpost.com.tr/erdogan-ile-obama-telefonda-neyi-gorustu/ […]

Leave a Comment