Erdoğan, Papa ile Görüşmesi Sırasında Oturacağı Koltuğu mu Değiştirtti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Franciscus’la görüş üzere Vatikan’a geldi. .Erdoğan’ın ziyareti 59 yıl sonra Cumhurbaşkanlığı düzeyinde Vatikan’a yapılan ilk ziyaret olma özelliği taşıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Vatikan’da törenle karşılandı.

Erdoğan için, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco ile baş başa görüşmek üzere geldiği Apostol Sarayı önünde tören düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vatikan’a resmi ziyaretinde Papa Françesko’yla yapacağı görüşmenin ardından, Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Pietro Parolin’i kabul edecek. Görüşmelerde Türkiye-Vatikan ilişkileri, Kudüs’le ilgili gelişmeler, bölgesel sorunlar, Suriye’de yaşanan insanlık trajedisi, terör, yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığıyla mücadele gibi konular ele alınacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti, 59 yıl aradan sonra Türkiye’den Vatikan’a Cumhurbaşkanlığı düzeyinde gerçekleşecek ilk ziyaret olma özelliğini taşıyor. Vatikan’a Türkiye’den Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaret 1959 yılında Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Celal Bayar tarafından yapılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşme sırasında, Papa ile aynı seviyede olan bir koltukta oturmak için son anda bir değişiklik için yapılmasını istedi. Erdoğan daha uzun boylu olduğu için oturduğu koltuktan Papa’nın daha yukarıda görüldüğü da gözlerden kaçmadı.

5 Comments