Erdoğan: Türkiye-Rusya İlişkileri Büyük Hedeflerin Belirlendiği…

2016-08-09-rusya-basbasaRusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ile görüşmesi öncesi basın mensuplarına açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnanıyorum ki şimdi attığımız ve atacağımız bu adımlarla çok daha farklı bir sürecin içerisine gireceğiz” dedi.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’in daveti üzerine resmî bir ziyaret için Rusya’ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, St. Petersburg şehrine ulaştı.Konstantin Sarayı’ndaki görüşme öncesinde Türk ve Rus bayrakları önünde el sıkışarak basın mensuplarına görüntü veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, ziyaret ve gerçekleşecek görüşmeye ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

yd-20160809-rusya-18-basbasa (1)

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’in 15 Temmuz darbe girişiminin ertesi günü aramasının, kendilerini ve halkı memnun ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ziyaretle beraber sırası bizde olan Üst Düzey İstişare Konsey Toplantılarına da başlayacağımız için çok çok mutluyuz. Aramızda masada olan birçok ikili ilişkilerimiz var. Bölgenin siyasi olarak bizden beklentileri var. İnanıyorum ki dayanışmamız bölgedeki sorunların çözümüne de yardımcı olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

yd-20160809-rusya-01-varis

Son yıllarda Türkiye ile Rusya ilişkilerinin hem seviyesi hem de içeriği bakımından benzersiz bir nitelik taşıdığına; ancak geçen yıl Kasım ayında Rus uçağının düşürülmesinden sonra bu ilişkilerin düşük bir seviyede seyrettiğine dikkat çeken Rusya Federasyonu Başkanı Putin, Türkiye’nin bu zor günlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı ziyaretinin ve gerçekleşen bu görüşmenin, her iki tarafın da ilişkilerin normalleşmesi için niyetli olduklarının bir ifadesi olduğunu ve bunun her iki ülkenin de hayrına olacağını söyledi.

yd-20160809-rusya-23-heyet

dddd

 

5 Comments