“Erdoğan’ın Nazi Benzetmesi Büyük Gerginliği Yansıtıyor”

İngiliz Guardian gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’ya yönelik eleştirilerine sayfalarında geniş yer verdi.

Erdoğan, dün İstanbul’da yaptığı bir konuşmada Almanya’nın Türk bakanların bazı referandum kampanyası etkinliklerini iptal etmesine tepki gösterdi ve “Sizin şu andaki uygulamalarınız geçmişteki Nazi uygulamalarından farklı değil, bunu böyle biliniz” dedi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Guardian gazetesi, Erdoğan’ın Nazi benzetmesinin, Türkiye ve Almanya arasındaki diplomatik ilişkilerde gözlenen büyük gerginliği yansıttığını yazdı.

Gazetenin dış haberler sayfalarındaki haber, Guardian’ın Berlin muhabiri Philip Oltermann’ın imzasını taşıyor, ve ABD’li Associated Press ajansının haberinden de bilgiler içeriyor.

Haberde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin bazı konuşmaları için verilen izinlerin güvenlik gerekçesiyle iptal edildiği, bunun Türk hükümetini öfkelendirdiği hatırlatılıyor. Ankara’nın Berlin’i, anayasa değişikliği referandumunda ‘Evet’ karşıtı bir kampanya yürütmekle suçladığı ve Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan Almanya’nın Ankara Büyükelçisi’ne protesto notası verildiği de ekleniyor.
“Almanya Başbakanı Angela Merkel geçen hafta Erdoğan ve bakanlarının ülkesinde kampanya yürütmelerinin yasaklanmasına yönelik çağrıları reddetmişti. Merkel’in sözcüsü, ifade özgürlüğüne saygı duyulmasının önemli olduğunu söylemişti… Yine de Nazi benzetmesi, Türkiye ve Almanya arasındaki diplomatik ilişkilerde gözlenen büyük gerginliği yansıtıyor. Geçen yaz Türkiye’de iktidardaki AK Parti’ye yakın bazı gazeteler, Almanya’daki bir mahkemenin Erdoğan’ın Köln’deki bir mitinge video konferans yoluyla katılmasını yasaklaması sonrası, Merkel’i Hitler’e benzetmişlerdi. Takvim gazetesi, ‘Nazi geçmişinden kurtulamayan Almanya maskesini çıkardı’ demişti. Akşam gazetesi ise ilk sayfasında ‘HEIL MERKEL!’ sürmanşetinin altında Merkel’e photoshopla ‘Nazi bıyığı’ takarak Nazilere özgü ‘Hitler selamı’ verdirmişti.”

Guardian’daki haberde geçmişte Yunanistan ve Polonya’da yayımlanan bazı gazetelerin de benzer söylemi benimsedikleri ancak bir devlet başkanının aynı şeyi yapmasının neredeyse başka bir örneği olmadığı belirtiliyor.

Almanya hükümeti, Erdoğan’ın sözleri ile ilgili olarak herhangi bir açıklama yapmayacağını duyurdu. Ancak bazı Alman siyasetçiler Nazi benzetmesi nedeniyle Erdoğan’ı eleştirdi.

Haziran 2016’da ‘LGBT Onur Yürüyüşü’ne katılmak için gittiği İstanbul’da gözaltına alınan Yeşiller Partisi milletvekili Volker Beck Twitter sayfasında Erdoğan için, ‘Aklını yitirdi’ yazdı.

Merkel’in lideri olduğu Hristiyan Demokrat Parti’nin parlamento grubu lideri Volker Kauder, “NATO üyesi bir ülkenin cumhurbaşkanının ittifaka üye bir diğer ülke hakkında böyle bir yorumda bulunması inanılmaz ve kabul edilemez birşey. Özellikle bunu yapan, hukukun üstünlüğü konusunda ciddi sorunları olan bir ülke” dedi.

Sol Parti milletvekillerinden Sevim Dagdelen ise Erdoğan’ı, ‘alan faşizmini küçümseme ve onun kurbanlarıyla dalga geçmekle’ suçladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise Pazar günü Bild am Sonntag gazetesinde yayımlanan yazısında Türkiye ile ‘zor bir stres testinden’ geçtiklerini yazdı, ‘iki ülke arasındaki dostluğun temelinin ortadan kaldırılmasına izin verilmemesi’ uyarısında bulundu.

Haberinde tüm bu tepkilere yer veren Guardian, Merkel’in gerginliği azaltmak için cumartesi günü Başbakan Binali Yıldırım’ı telefonla aradığını, iki ülke dışişleri bakanlarının çarşamba günü Almanya’da görüşmelerinin planlandığına da değiniyor.

Guardian’daki haberde Alman Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in geçen hafta tutuklandığı, Merkel’in ise geçen yıl Alman komedyen Jan Böhmermann’ın yargılanmasına yeşil ışık yakarak ‘Erdoğan’a yaltaklanmakla’ suçlandığı belirtiliyor.
“Almanya Başbakanı mevcut diplomatik krizde de yine çok pasif davranmakla suçlanıyor. Almanya’da haftalık yayımlanan Der Spiegel dergisi Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalanan mülteci anlaşmasının alternatifinin bulunması çağrısında bulundu. Derginin son sayısındaki başyazıda ‘Kendimizi Erdoğan’ın zincirlerinden kurtarmak için en uygun zamandayız’ deniyor.”

19 Comments

 • saranapoker Reply

  02 December 2019 at 13:45

  … [Trackback]

  […] Find More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesi-buyuk-gerginligi-yansitiyor/ […]

 • dang ky m88.com Reply

  16 December 2019 at 10:38

  … [Trackback]

  […] Find More here on that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesi-buyuk-gerginligi-yansitiyor/ […]

 • Freelance WordPress Developer London Reply

  26 December 2019 at 22:52

  … [Trackback]

  […] Read More Info here to that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesi-buyuk-gerginligi-yansitiyor/ […]

 • porn Reply

  21 January 2020 at 07:31

  … [Trackback]

  […] Read More on on that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesi-buyuk-gerginligi-yansitiyor/ […]

 • 카지노사이트 Reply

  28 January 2020 at 11:32

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesi-buyuk-gerginligi-yansitiyor/ […]

 • 카지노쿠폰 Reply

  28 January 2020 at 18:12

  … [Trackback]

  […] There you can find 83043 more Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesi-buyuk-gerginligi-yansitiyor/ […]

 • Free Bets Reply

  03 February 2020 at 18:54

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesi-buyuk-gerginligi-yansitiyor/ […]

 • best university in uganda Reply

  27 February 2020 at 20:01

  … [Trackback]

  […] Here you will find 89071 additional Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesi-buyuk-gerginligi-yansitiyor/ […]

 • frolep rotrem Reply

  09 March 2020 at 19:45

  I have been reading out many of your stories and i can state pretty good stuff. I will surely bookmark your blog.

 • Amazon Kevin David Reply

  26 March 2020 at 09:58

  I get pleasure from, cause I found just what I was taking a look for. You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 • smore traiolit Reply

  13 April 2020 at 06:25

  Some genuinely fantastic info , Glad I observed this. “I have to be myself , I can’t be no one else…” by Noah Gallagher.

 • 안전바카라 Reply

  19 June 2020 at 05:50

  … [Trackback]

  […] There you can find 95858 additional Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesi-buyuk-gerginligi-yansitiyor/ […]

 • Ozell Place Reply

  07 August 2020 at 16:47

  I just want to tell you that I am new to blogs and honestly liked you’re page. Almost certainly I’m likely to bookmark your blog post . You certainly have awesome articles and reviews. Thank you for revealing your web page.

 • fish Tank Heater yourfishguide.com Reply

  23 August 2020 at 22:53

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesi-buyuk-gerginligi-yansitiyor/ […]

 • birmingham airport to cheltenham taxi Reply

  17 September 2020 at 23:34

  … [Trackback]

  […] There you will find 72592 additional Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesi-buyuk-gerginligi-yansitiyor/ […]

 • what is a half wig Reply

  18 September 2020 at 16:42

  … [Trackback]

  […] Find More on on that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesi-buyuk-gerginligi-yansitiyor/ […]

 • Eat Verts Reply

  22 September 2020 at 06:34

  … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesi-buyuk-gerginligi-yansitiyor/ […]

 • 먹튀폴리스 Reply

  26 September 2020 at 08:58

  … [Trackback]

  […] Here you will find 63432 additional Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesi-buyuk-gerginligi-yansitiyor/ […]

 • carpet-cleaning-leeds.com Reply

  20 October 2020 at 03:00

  … [Trackback]

  […] Read More Information here to that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesi-buyuk-gerginligi-yansitiyor/ […]

Leave a Comment