Erdoğan’ın Nazi Benzetmesine Almanya’dan Jet Yanıt

Almanya Başbakanı Merkel’in sözcüsü  “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizim yönetimimizi Nazi dönemiyle karşılaştıran tavrını reddediyoruz” dedi. Nazi dönemi ile karşılaştırmaların her zaman ‘yersiz ve saçma’ olduğunu ve 1933 sonrasında Almanya’da yaşananların önemini azalttığını söyleyen Seibert, Başbakan Merkel ve Federal Hükümet’in bütün bakanlarının Erdoğan’ın tavrını reddettiğini bildirdi.

İki ülkeye de itidal çağrısı yaparak, tarafların gereksiz eleştirilerden kaçınması gerektiğini ve Almanya’nın Türkiye ile çok iyi ilişki içinde olmak istediğini ifade eden sözcü, AK Partili bakanların ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’da olası mitingleri konusunda ise, “Bizim kimseye seyahat yasağı koyma niyetimiz yok. Ama bu tarz etkinliklerin önceden bildirilmesi gerekir.” dedi.

Nazi benzetmesinin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini söyleyen Başbakanlık Müsteşarı Peter Altmeier, Almanya’nın ‘Hukuk devleti, hoşgörü ve özgürlükler konusunda son derece üstün olduğunu’ savundu. Altmeier, Alman hükümetinin Türk yetkililerle sürekli temas halinde bulunduğunu ve “yaşananlarla ilgili sorunların, ne anlama geldiğinin Ankara’da da fark edilip anlaşılmasını sağlamaya” çaba gösterdiği söyledi.

Avrupa Birliği Konseyi Dışişleri Bakanları toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, “Olağanüstü gergin bir durum yaşanıyor. Bizim görevimiz bunu yeniden normalleştirmek.” dedi.

Avusturya Başbakanı Christian Kern’in Türk politikacılara Avrupa çapında miting yapma yasağı getirilmesi çağrısını reddeden Gabriel, “Her ülkenin kendi görüşü var. Almanya’da da açık bir yasal durum mevcut.” şeklinde konuştu. Birlik Partieleri CDU/CSU’nun Federal Meclis Grup Başkanı Volker Kauder, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini tümüyle geri çevirdiğini belirterek, “Bir NATO üyesi ülkenin Cumhurbaşkanının bir diğer NATO ülkesi hakkındaki bu sözleri kabul edilebilir gibi değil” dedi.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 16 Nisan’daki referendum oylamasında yenilmekten korktuğunu, bu yüzden Almanya’ya yönelik sert tavır koymayı yeğlediğini iddia etti. Erdoğan’ın sözlerini ‘rezilce ve kabul edilemez’ olarak yorumlayan Adalet Bakanı Heiko Maas ise, amacın kışkırtma olduğunu belirterek, diplomatik ilişkilerin kesilmesine kadar gidecek bir gerilimin engellenmesi gerektiğini ifade etti. AK Partili siyaseçilerin Almanya’daki etkinliklerine yasak getirilmesi taleplerine karşı olduğunu söyleyen Bakan Maas, ‘Türkiye’yi Avrupa’dan uzaklaştıracak hamleler, ülkeyi Rusya ile yakınlaştıracaktır’ şeklinde görüş belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam yaptığı konuşmada, “Nazizmin Almanya’da bittiğini zannediyordum, meğer hala devam ediyormuş. Ben istesem Almanya’ya gelirim ve kapıdan sokmadığınızda veya konuşturtmadığınızda dünyayı ayağa kaldırırım” ifadelerini kullanmıştı.

10 Comments

 • 안전 토토 메이저사이트 Reply

  22 June 2020 at 06:39

  … [Trackback]

  […] Find More Info here to that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesine-almanyadan-jet-yanit/ […]

 • guaranteed ppc reviews Reply

  24 June 2020 at 21:49

  … [Trackback]

  […] Find More on that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesine-almanyadan-jet-yanit/ […]

 • garage floor epoxy coating Reply

  12 July 2020 at 08:29

  … [Trackback]

  […] Find More here to that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesine-almanyadan-jet-yanit/ […]

 • imitation buy new rolex Reply

  20 August 2020 at 20:55

  … [Trackback]

  […] Find More on that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesine-almanyadan-jet-yanit/ […]

 • huong dan 188bet Reply

  31 August 2020 at 19:03

  … [Trackback]

  […] Find More Information here on that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesine-almanyadan-jet-yanit/ […]

 • buy/order Jack Herer Oil Vape Cartridge online use for pain, anxiety, sleep for sale near me bulk in usa uk nz canada australia overnight delivery Reply

  05 September 2020 at 05:54

  … [Trackback]

  […] Find More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesine-almanyadan-jet-yanit/ […]

 • Coolsculpting Reply

  11 September 2020 at 16:44

  … [Trackback]

  […] Find More Information here on that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesine-almanyadan-jet-yanit/ […]

 • americanmadehandyman.com Reply

  19 October 2020 at 23:54

  … [Trackback]

  […] Here you will find 86937 more Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesine-almanyadan-jet-yanit/ […]

 • 안전공원 Reply

  20 October 2020 at 06:42

  … [Trackback]

  […] Read More on on that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesine-almanyadan-jet-yanit/ […]

 • fun88 Reply

  29 October 2020 at 04:27

  … [Trackback]

  […] Find More Information here on that Topic: istanbulpost.com.tr/erdoganin-nazi-benzetmesine-almanyadan-jet-yanit/ […]

Leave a Comment