Ermenistan Cumhurbaşkanı: Soykırımın Suçlusu Mevcut Türkiye Yönetimi Değil

dddErmenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye’nin ilişkilerin normalleşmesini öngören protokolleri onaylaması halinde, kendilerinin de adım atacağını belirtti.
Rus televizyonu Birinci Kanal’da Vladimir Pozner’in konuğu olan Sarkisyan, 1915 Ermeni olayları hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı.

 
Ankara’daki mevcut yönetimi bu konuda suçlamadıklarını belirten Ermeni lider, “Ancak Türkiye soykırımı inkar ederek trajedinin tarafı konumuna geliyor. Ankara’yı sırtındaki bu yükten kurtulmaya davet ediyoruz” dedi.
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, “Biz protokolleri parlamentonun gündeminden çekerek Ankara’ya mesaj verdik. Sonsuza kadar beklemek niyetinde değiliz” dedi.

 

“Bu hukuki değil siyasi bir karardı” ifadesini kullanan Sarkisyan protokollerin altındaki imzaların hala durduğunu ve bunu geri çekmediklerini vurguladı.

“Dolayısıyla belgeler halen unutulmadı” diyen Ermeni lider Sarkisyan, “Türkiye Büyük Millet Meclisi gereken kararı alırsa Ermenistan parlamentosu da alır” ifadesini kullandı.

 

 

1 Comment