O Film Ermenistan’da da Yasaklandı!

Uma-Thurman-in-Nymphomaniac-2013-Movie-ImageLars von Trier’nin 14 Mart Cuma günü vizyona girmesi beklenen son filmi ‘İtiraf’ (Nymphomaniac) Türkiye’de  sansür’e takıldı. İf kapsamında izleyici ile buluşmuş olan ve basın gösterimi gerçekleştirilen film vizyona girecek filmleri değerlendiren Değerlendirme Sınıflandırma Alt Kurulu tarafından bir üst kurula gönderildi, burada iki üyenin şerh düşmesine rağmen oyçokluğuyla filmin sinemalarda gösterimine yasak kararı alındı

Birkaç hafta önce Romanya’da sansür kararı duyurulmuş ancak dağıtımcı şirketin girişimiyle yeniden gözden geçirilen karar geri alınarak filme vizyon yolu açılmıştı. Berlin Film Festivali’ndeki dünya prömiyeri ile aynı anda Yerevan’da da gösterilmesi planlanırken, sinema salonunun yöneticileri, filmin Ermenistan’da gösterilmesinin uygunluğundan şüphe eden ‘sayısız vatandaş ve sivil toplum örgütünün talepleri doğrultusunda’ gösterimin iptal edildiğini duyurdu. Ancak söz konusu kişi ve kurumların kim olduğuna, nasıl bir talepte bulunduklarına dair bir açıklama yapılmadı.

Rusya’dan bir firmaya ait olan Yerevan Cinema Star’ın yönetimi, iptal kararını muğlak bir ‘aile değerleri’ savunması ile açıklıyor. Yöneticiler, izleyici kitlesinin ailelerden oluştuğunu ve ailelerin ‘özgür, Avrupalı bir kadının maceralarına’ ayak uydurmak istemeyebileceğini öne sürüyorlar. Beyazperdede seks sahnelerine alışkın olmayan Gürcistan ve Azerbaycan’da da gösterilmeyen ‘İtiraf’, Rusya’da vizyona girecek.

Ermenistan’daki bir grup sinema yazarı, ‘potansiyel protestolar’ gibi bir gerekçeyle bir filmin gösteriminin iptal edilmesinin, sansürden daha tehlikeli bir durum olan otosansürü akla getirdiğini söyleyerek bir imza kampanyası başlattı.

2 Comments