Erzincanlı İşadamından Amerika’da Milyarder Olmak İsteyenler İçin Yeni Proje

Başlattığı projeler ve aldığı kararlarla her fırsatta adından söz ettirmeyi başaran Erzincanlı,  Amerikalı  işadamı Hamdi Ulukaya, yine konuşulacak bir projeye imza atmaya hazırlanıyor.

Amerika’da milyarder olmak isteyenlere yönelik girişimci projesi başlatan Ulukaya, Chobani markası gibi Amerika’da kısa sürede trend olacak ve milyar dolarlık ciroya ulaşma potansiyeli taşıyacak ürün ve konseptler arıyor.

Ulukaya’nın yeni projesinin hedef kitlesi Türkiye’den genç girişimciler veya yeni açılan şirketler.

Son yıllarda Amerika genelinde hem iş hayatındaki başarılar hem de yaptığı çıkışlar nedeniyle medyanın gündeminden düşmeyen Ulukaya, bu kez kendi adıyla girişimcilere ve iş hayatında dahiyane fikirlere sahip olanlara destek projesi başlattı.

Amerika’daki başarıları Türkiye’den de yakından takip edilen Hamdi Ulukaya, girişimcilik konusundan kendisine gelen binlerce destek talebine “Hamdi Ulukaya Girişimi” isimli proje ile yanıt verdi.

Türkiye’den proje için başvuranlar için yalnızca iki şart var: Başarılı olacağına inandığı bir fikir veya şirket ve Amerika vizesine sahip olmak.

Milyarder işadamı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Girişim hayalleri olan gençleri ve pazarda ürünü olan startupları New York’a davet ediyoruz. 30 Nisan son gün!” diye yazdı.

Proje kapsamında seçilen 24 kişi ve 6 yeni şirketin temsilcileri bir yıl İstanbul ve New York’ta fikir ve konseptlerini geliştirmek için alanında kendini kanıtlamış isimlerle birlikte laboratuvar çalışmalarına katılacak.

Kısa bir süre önce yayımlanan “Bir Türkiye Hayali” kitabının yazarı New York Üniversitesi profesörlerinden Selçuk Şirin’in de aralarında bulunduğu danışmanlar da proje süresince girişimcilere gelişim seminerleri verecek.

Ulaşım, konaklama dahil tüm masrafların Hamdi Ulukaya tarafından karşılanacağı bir yıllık çalışmanın ardından Chobani markası gibi kısa sürede başarılı olacağına inanılan bir veya birden fazla ürün ve konseptler desteklenerek pazara sürülecek.

Ulukaya TIME listesinde

Öte yandan, TIME dergisi tarafından açıklanan “Yılın En Etkili 100 Kişisi” listesinin “Çığır Açan” kategorisinde bu yıl Hamdi Ulukaya’ya yer verildi.

Ulukaya’nın ardından listede ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner yer aldı.

Türkiye’den TIME listesine giren ikinci isim ise “Siyasetçiler” kategorisinden Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu.

Ulukaya geçtiğimiz günlerde ABD’nin en eski ve en çok izlenen televizyon programı “60 Minutes”a da konuk olarak adından söz ettirmişti.

Ulukaya’nın kurucusu ve CEO’su olduğu Chobani yoğurt markası kısa bir süre önce Fast Company tarafından yayımlanan “en yenilikçi şirketler” listesine de girmeyi başarmıştı.

Chobani markası, Kürt işadamı Hamdi UIukaya’nın geçtiğimiz yıllarda mültecilere yaptığı yardımlar ve şirket çalışanlarına verdiği hisseler nedeniyle Amerika toplumu tarafından yardımsever ve mülteci dostu bir marka olarak tanınıyor.

Forbes dergisinin 2016 verilerine göre Hamdi Ulukaya’nın kişisel serveti 1.92 milyar dolar.

3 Comments