Esad İsrailliler için de Yayına Başladı!

Haber: Hülya Karahan

Suriye Ulusal Haber Ajansı SANA İsrailliler için İbranice yayına başladı.

esaddd

 

Ajans Arapça , İngilizce, Fransızca, Aspanyolca, Rusca,Çince ve Türkçe’nin yanı sıra İbranice haber yayınlarına da başladı. Suriye İsrail ile savaş halinde olmasına rağmen neden İbranice haber yayınına başladıklarını ajansın Genel müdürü Ahmad Dawa cevapladı: “Bizim amacımız ulaşabileceğimiz kadar insana ulaşıp son üç yıldır yaşadığımız ölümcül sorundan dolayı, bozulan Suriye imajını düzeltmek bu dili konuşan (İbranice) herkese ulaşmak, Suriye ve Filistin halkını hedef alan yanlış bilgileri bertaraf etmek istiyoruz” dedi.

SANA‘nın genel müdürü ayrıca aynı anda İran’ın resmi dili Farsça yayınlara da başladıklarını söyledi. Ahmed Dawa İsrail’de yaşayan Araplara, “İşgal altındaki” Golan Tepeleri‘ni ve gerçeği bilmek isteyen İsrailli okuyucuları hedef aldıklarını söyledi.”Şimdilik altı kişi İbranice servisinde altı kişi de Farsca servisinde çalışıyor ileride bu servişlerde çalışan sayısını artırmayı düşünüyoruz” dedi.
2002 Suriye devlet televizyonu İbranice haber bültenlerine başladı. Ama ibranice konuşan eleman bulunmaması nedeniyle yayınlar kısa bir süre sonra sona erdi. SANA haber ajansının İbranice departmanın başında bulunan Mohamed Khodr Omar AFP’ye İbranice servisinde çalışan meslektaşlarının çoğunu , Ordudan temin ettiklerini , çalışanların 1978 to 1990 ‘da ki operasyonlarda görev alan askerler olduğunu söyledi. İsrail’in Golan Tepeleri’nin önemli bir bölümünü işgalinden bu yana iki ülke 1967’den beri resmi olarak savaş halinde.

6 Comments