Esad Rusya’yı Öve Öve Bitiremedi: “ABD gibi dostunu yarı yolda bırakmaz”

eeeeSuriye Devlet Başkanı Esad, ülkesindeki çatışmalardan müttefiklerine ve IŞİD karşıtı koalisyona kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu. Suriye’nin Rusya’ya güvendiğini, Rusya’nın da Suriye’ye desteğe devam etme konusundaki duruşunun net olduğunu vurgulayan Esad, İran’ın desteğinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Lübnan merkezi El Manar kanalına verdiği mülakatta “Ruslara çok güveniyoruz” diyen Suriye lideri Beşar Esad, çatışmaların sürdüğü son 4 yılda Suriye ile ilişkilerinde samimi ve şeffaf davrandıklarını kanıtladıklarının altını çizdi. Rusya’nın Suriye hükümeti ve muhalifleri hiçbir zaman diyalogdan uzaklaştırmaya çalışmadığını belirten Esad, çatışmalarının çözümünün ‘Suriye içi diyalogda’ yattığı şeklindeki sözlerini yineledi.

‘ABD HİÇBİR ZAMAN SÖZÜNÜN ARKASINDA DURMADI’

Öte yandan Esad, Suriye konusundaki duruşları üzerinden Rusya ile ABD arasında kıyaslama yaptı. Rusya’nın ‘ilkeli’ bir ülke olduğunu savunan Esad, ABD’nin ise aksine müttefik ve dostlarını terk ettiğini söyledi: “Rusya hiçbir zaman filanca başkanı destekliyorum deyip, sonra da ona sırtını dönmedi.

‘ABD TÜRKİYE’DE KAOSA İZİN VERDİ’

Böyle bir şey Sovyetler döneminde bile yaşanmadı. (…) ABD ise yalnızca Suriye’de değil, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu müttefiklerinin kaosa gömülmesine ve zayıflamasına izin verdi. Ta ki çıkarlarına hizmet eden yeni bir durum ortaya çıkana kadar.”

 
İRAN’LA AYNI EKSENDEYİZ’
Esad, nükleer anlaşmanın ardından İran ve Rusya’nın desteğinin azaldığı yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine de İran’ı savundu. İran’ın da sadık bir müttefik olduğunu söyleyen Esad, anlaşmanın İran’ın uluslararası alandaki rolünü artıracağını ve bunun Suriye’ye de fayda sağlayacağını vurguladı: “İran’ın gücü, Suriye’nin gücü demektir. Suriye’nin zaferi de İran’ın zaferi sayılır. Aynı eksendeyiz. Direniş ekseninde.”

‘HİZBULLAH’IN DESTEĞİ MEŞRU’
Diğer taraftan Esad, Hizbullah savaşçılarının Suriye ordusu safında savaşmasının ‘meşru’ olduğunu, çünkü ülkeye ‘meşru lider’ tarafından çağrıldıklarını söyledi. “Hizbullah ile teröristler (muhalifler) arasındaki fark meşruiyet” diyen ve “Onları ülkeye kim çağırdı?” diye soran Esad, yanıtı da kendisi verdi: “Suriye devleti ile anlaşma yaptılar. Suriye devleti de meşru bir devlettir. Diğer teröristler ise buraya halkı öldürmeye geldi.”

KOALİSYONU DESTEKLİYORUM AMA İŞE YARAMIYOR’

Bunların yanı sıra BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’yı taraflı açıklamalar yapmakla eleştiren Esad, ABD’nin başını çektiği IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon hakkındaki düşüncelerinin de değişmediği mesajını verdi. Koalisyona karşı olmadığını belirten Esad, yine de teröre destek verenlerin terörle mücadelesinin anlamsız olduğunu yineledi.

 

8 Comments