Esk Devletbaşkanı: Beni Hapse Atabilirler Ama Susturamazlar

arrrArjantin Eski Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, başkanlığı döneminde Arjantin Merkez Bankası’nın 15 milyar dolar tutarındaki vadeli sözleşmeleri bilinmeyen kişilere düşük fiyatlarla sattığı iddiasıyla açılan soruşturmada ifade verdi.

Kirchner de slogan ve hazırladıkları pankartlarla kendisine destek vermeye gelenlere mahkeme çıkışında hitap etti.

Kirchner, destekçilerine yaptığı konuşmada, “Rahat olabilirsiniz. Beni 20 kez de ifade vermeye çağırabilirler, beni hapse de atabilirler ama düşündüklerimi söylememi engelleyemeyecekler. Benim yasal dokunulmazlığım yok ama halkımdan aldığım dokunulmazlığım var ” ifadesini kullandı.

 
Kirchner son seçimlerde kendisine yasal dokunulmazlık sağlayacak herhangi bir göreve adaylığını koymamıştı.
Devlet Başkanı Mauricio Macri hükümetinin kendisi ve eski yöneticiler üzerinde 1955 Peron dönemi sonrasına benzer takip ve yasaklama uygulamalarına imza attığını belirten Kirchner, “Yapabilseler soyadımın ilk harfi olan K’yı bile yasaklarlar” diye konuştu.

Kirchner’in eleştiri okları selefi Macri’yi de hedef aldı: “ Benim, kardeşlerimin, annemin ya da babamın adına bir off- shore hesabı çıksaydı tahmin edebiliyor musunuz neler olurdu? Bütün bunlar benim hakkımda tek bir hedefleri olduğunu gösteriyor: 12 senelik iktidarım sırasında kazanılmış hakları tırpanlamak.”

Kirchner ülke tarihinde yine bir ilke imza attı ve ilk kez bu kadar kısa sürede hakim karşısına çıkan ilk başkan oldu,

Kararla birlikte Arjantin hükümeti tarafından, ‘akbaba fonları’ olarak da nitelenen yıllardır ülke borçlarının yeniden yapılandırılmasına yanaşmayan kreditörlerle 15 yıldır süren hukuki ihtilaf ve dava sürecinin sona ermek üzere olduğu belirtiliyor.

1 Comment