Eski Sevgilisini Bakan Yaptı!

Segolene+Royal+Francois+Hollande+Celebrates+qJIyv3yGqEilfrancois-et-segolene Seçim yenilgisinin ardından krizle mücadele için yeni bir yol haritası çizen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, yola yeni bir hükümetle çıkıyor. Hollande, Başbakan Manuel Valls ile iki saat süren çalışmanın ardından yeni hükümeti belirledi. Sosyalistler’in renkli ismi, Hollande’ın dört çocuğunun annesi Segolene Royal de hükümete girdi.

Fransa’da 23-30 Mart tarihlerinde iki turlu olarak yapılan yerel seçimlerde yaşanan büyük yenilgiden sonra, Hollande hızla yeni kabineyi devreye soktu. Hollande, pek çok bakanlığı bir araya topladığı ‘süper bakanlar’dan oluşan bir kabine kurup bakan sayısını da 35’ten 16’ya indirdi. Hollande yeniden bakan dağılımında kadın-erkek eşitliğini korudu. Kabinede sekiz kadın sekiz erkek bakan görev yapacak. Bakanlarla beraber çalışacak devlet sekreterleri ise daha sonra açıklanacak.

Royal kabinede

Hollande’ın 30 yıl birlikte yaşadığı dört çocuğunun annesi Segolene Royal ve Hollande’ın en yakın arkadaşlarından Senato PS Grupsegolene_royal_et_francois_hollande_se_separent_reference Başkanı François Rebsamen kabineye giren yeni isimler oldu. Hollande’ın sevgilisi Valerie Trierweiler’in kıskançlık krizi yüzünden seçilemeyen Royal, Hollande sevgilisinden ayrıldıktan sonra nihayet muradına erdi. Sosyalistler’in 2007’deki Cumhurbaşkanı adayı ve renkli yüzü Royal, Ulaşım, Lojman, Enerji ve Çevre Bakanlığı gibi güçlü bir bakanlıkla siyasete dönüş yaptı. Royal 1992’de de Çevre Bakanlığı yapmıştı. 22 yıl sonra yeniden aynı bakanlığa atandı.

14 Comments