Esrar Kilisesi Devlet Tarafından Kilise Ve Hayır Kurumu Olarak Resmen Tanındı.

gggAmerika Birleşik Devletleri’nin Indiana eyaletinde esrar yasak olmasına rağmen, ‘Birinci Esrar Kilisesi‘ devlet tarafından bir kilise ve hayır kurumu olarak resmen tanındı.
Kilise esrara tapmıyor ancak esrarı insanları ‘sevgiye yaklaştırmanın yollarından biri’ olarak kabul ediyor. BBC’nin haberine göre Birinci Esrar Kilisesi, işletmelerin dini haklarını korumak amacıyla çıkarılan yasaya tepki olarak 59 yaşındaki Bill Levin (altta) tarafından kuruldu.

 
Söz konusu yasayla, örneğin bir çiçekçi, eşcinsellere hizmet vermeyebilecek. Bu yasaya karşı çıkan gruplar, yeni düzenlemeyle farklı dinler ya da LGBT toplumuna karşı ayrımcılığa kapı aralayacağını söylüyor. Bill Levin de bu yasaya tepki gösterdi, yasa gereği devletin müdahale hakkı olmadığını söyleyerek mart ayında kendi kilisesini kurdu. Levin bu girişimine olumlu yanıt aldı ve eyalet makamları kilisesini resmen tanıdı.

 

 

Bill Levin, haberi Facebook sayfasından duyurdu, “Ne muhteşem bir gün. Artık yüzde 100 yasal bir kiliseyiz” dedi. Levin ve cemaati şimdi, kiliseye dönüştürebilecekleri bir bina arıyorlar ve ilk ayinlerini dini özgürlüklerle ilgili yasanın yürürlüğe gireceği 1 Temmuz’da yapmayı planlıyorlar.

 
Kendilerini esrarın İngilizce adı olan ‘cannabis’e atıfla ‘Cannataerian’ adlandıran grup üyeleri bu amaçla internet üzerinden düzenledikleri bir kampanyayla 15 bin dolar topladı. Facebook sayfasına göre, kilisenin öğretileri ’12 Emir’e dayanıyor. Bunlar arasında internet trolü olmamak, sebze meyve yetiştirmek, sabahları güne gülümseyerek başlamak ve zorbalığa maruz kalanları korumak da bulunuyor. Esrar kilisesinin üyeleri Tanrı ismini “Neden Tanrıça değil?” diyerek cinsiyetçi bulduğu için ‘sevgiye’ taptıklarını söylüyor.

 

 

8 Comments