Facebook’un Sahibi Bütün Bir Ada Halkına Dava Açtı

Dünyanın en zengin altıncı insanı olan Zuckerberg, Hawaii’deki Kauai adasının kuzeyinde yaklaşık 3 kilometre karelik bir arazi almıştı. Zuckerberg’in sahip olduğu arazi, beyaz kumlu bir kumsalı, eski bir şeker kamışı tarlasını ve organik bir çiftliği de kapsıyor.
Ancak bu arazide bölgenin yerlilerinin sahip olduğu topraklar da bulunuyor. Hawaii yasalarına göre tüm sahiller halka açık ve buna Zuckerberg’in arazisindeki sahil de dahil. Zuckerberg’in adadaki komşuları da onun arazisinden geçerek sahile inebiliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Zuckerberg yerel halkın kendi arazisi içinde kalan topraklarını satın alarak tam mülkiyete sahip olmak istiyor. Zuckerberg’in davayı ‘sessiz tapu ve bölünme’ yasasına dayanarak açtığı belirtiliyor.

 

1850 yılında ‘Kulena Yasası’ ile Hawaii yerlilerine yaşadıkları veya çalıştıkları topraklara sahip olma hakkı tanınmıştı. Bu yasa nedeniyle adanın yerlileri ve onların çocuklarının ufak tefek araziler üzerinde hakları var. Ancak ortada bir miras olmaması durumunda, bu araziler aile üyeleri arasında bölüştürülüyor.

‘Sessiz tapu’ yasası altında mahkemeden arazinin tüm sahiplerini bulması isteniyor. Buna göre, topraklar satılıyor ve parası tüm sahiplere bölüştürülüyor ya da arazi açık artırmaya sunuluyor.

 

Davayı toprakların sahiplerini bulup satıştan hak ettikleri payı alabilmeleri için açtığını söyleyen Zuckerberg, “Bu insanların çoğu sahip olduklarının farkında olmadıkları bir şey için para alacaklar. Kimse adadan kovulmayacak” dedi.

62 Comments