Fed Faiz Oranını Açıkladı Dolar Uçtu

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dünkü açıklamalarının ardından dolar uluslararası piyasalarda Türk Lirası karşısında değer kazanıyor.

Dolar uluslararası piyasalarda 2.92 TL’ye yaklaşırkendün akşam en yükse 2.9298 TL’yi gördü. Fed, politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında bıraktı.

fed

ABD Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği kararını açıkladı. Fed Ekim ayında faiz oranlarını değiştirmedi. Aralık toplantısında faiz artışı olabileceğine dair sinyal verdi.

Fed’in 2 gün süren toplantısının ardından yapılan açıklamada ‘Bir sonraki toplantıda faiz artışının uygun olup olmadığını belirlemek için maksimum istihdam ve %2’lik enflasyon hedeflerine ne kadar ulaşıldığına dair gelişmelere bakılacak’ dendi. Fed ayrıca Eylül ayında karar metninde yer alan ‘küresel ekonomi ve finansal gelişmeler ekonomik aktiviteyi bir şekilde olumsuz etkileyebilir’ ifadesini bu metinden çıkardı. Fed faiz kararını 1’e karşı 9 oyla aldı. Karara yalnızca Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker muhalefet etti.

Janet Yellen ve Fed üyeleri denizaşırı ülkelerde yaşanan türbülanslara rağmen 2006 yılından beri ilk faiz artışına gitmek için istihdam piyasasında daha fazla gelişme ve enflasyonun hedeflerine yaklaştığına dair işaretler görmek istiyor. Geçen ayki toplantıda 17 Fed üyesinin 13’ü ekonominin tahminler doğrultusunda büyümesiyle bu yıl bir faiz artışı beklediklerini ifade etmişti.

1 Comment