Fed’in Açıklamalarından Sonra Asaya Borsaları

Asya hisse senetleri, ABD Merkez Bankası’ndan FED Başkanı Jerome Powell’dan alınan iyimser bir değerlendirmenin ardından yatırımcıları korumacılığa karşı büyük bir sarsıntıya teşvik etti.

Nasdaq Kompozit Endeksi, Netflix A.Ş.’den gelen abone sayılarındaki düşüşe rağmen rekor seviyelere ulaştıktan sonra Tokyo‘dan Sydney‘e ve ABD’de hisse senetleri yükseldi. Powell bir Senato komitesine Fed‘in faiz oranlarını kademeli olarak artırmaya devam edeceğini söyleyerek dolar kazandı Şimdi, “gelecek yıl boyunca sıkılaşmaya devam etmek için demir kaplı bir plan önermiyoruz.

Kazançlar ve ABD para politikası bu hafta piyasa duyarlılığının ana unsurları oldu. Bu, dünyanın en büyük ekonomik güçleri arasındaki ticari ilişkilerin kötüleşmesinden vazgeçiyor. Şirket sonuçları, Netflix okumasını dengeleyen, Deutsche Bank AG ve Bank of America Corp.’un  tahminleri ile şimdiye kadar karışıklık yarattı.

Powell, ABD Kongre’sine hitap etti. İşsizlik oranı 18 yılın en düşük seviyesine yaklaşıyor ve enflasyon yüzde 2’lik hedefin etrafında seyrediyor, ancak bazı duyarlılık göstergeleri yükselen ticaret anlaşmazlıkları üzerindeki uyarı işaretleri veriyor. Çarşamba günü Konut Finansal Hizmetler Komitesi önünde görünecek.

125 Comments