Fed’in Faiz Artışı Sinyali

hhhhFed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, ABD ekonomisinin halihazırda merkez bankasının hedeflerine ulaşmaya yakın doluğunu ve büyümenin hız kazanacağını söyleyerek, 2016 yılında bir faiz artırımının halen değerlendirilmekte olduğunu işaret etti.

Aspen, Colorado’da Aspen Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada, Fischer, “Hedeflerimize yakınız,” dedi ve “Geleceğe baktığımızda, GSYİH büyümesinin önümüzdeki çeyreklerde, yatırımların sürpriz bir yumuşamanın ardından toparlanması ve geçmişte dolardaki yüksek seyirden kaynaklanan baskının azalması ile birlikte, yukarı yönde kıpırdamasını bekliyorum” dedi. Fischer konuşmasında faiz görünümüne ilişkin açık bir fikir belirtmedi.

Fischer’in yorumları, Fed Başkanı Janet Yellen’ın 26 Ağustos’ta Kansas City Fed’in evsahipliğinde Jackson Hole, Wyoming’de gerçekleştirilecek yıllık sempozyumda yapacağı konuşmaya bir haftadan az bir süre kala geldi. Yatırımcılar, ılımlı ekonomik büyüme, güçlü istihdam kazançları ve enflasyonda yalnızca ılmlı bir artış ortamında, olası faiz artırımının zamanlamasına ilişkin merkez bankacılardan gelecek işaretlere bakıyor.

Cornerstone Macro LLC ortağı ve eski Fed kurul ekonomisti Roberto Perli, “Eğer Fischer, Yellen’ın bu hafta yapacağı konuşmaya yaklaşırken, çıkıp Fed Başkanı’nın katılmayacağı bir şey söyleseydi, olay olurdu,” dedi ve “Yellen’ın Jackson Hole’da faiz konusunda fazla bir işaret vermesini beklemiyorum ve Fischer’in ekonomiye yönelik olumlu görüşlerinin benzeri bir açıklama yapacağını düşünüyorum” şeklinde görüş bildirdi.

ABD merkez bankası Fed, Aralık ayında son yedi yılda ilk kez faiz artırdı ve bunun ardından gösterge faizi art arda yedi toplantı değiştirmedi. Fischer, ekonominin birkaç şoktan geçmesine rağmen istihdamın “kayda değer bir şekilde güçlü” seyrettiğini ve GSYİH büyümesinin orta hızda olduğunu sözlerine ekledi.

Fischer, ekonominin Fed’in yüzde 2 olan enflasyona ulaşılmasında fazla iyi bir performans göstermediğini, ancak merkez bankasının tercih ettiği, gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen göstergenin yüzde 1.6 ile yüzde 2 hedefine ulaşılabilir bir mesafede olduğunu ifade etti.

1 Comment