Fetih Ordusu’ndan Savaş Açıklaması, 9 Büyük Örgüt IŞİD’e Savaş İlan Etti

Suriye’nin Şam ve Halep illerinde, aralarında el-Nusra’nın da bulunduğu 9 büyük örgüt IŞİD’e karşı savaş ilan etti.

 

Edinilen bilgilere göre, Suriye’nin Şam kentinin Kalamun bölgesinde muhalif örgütler, adamlarına saldırdığı ve kaçırdığı gerekçesiyle IŞİD’e savaş açtı.

 

Muhalifler, IŞİD’i rejime yardım etmek ve onların işini kolaylaştırmakla suçluyor.

 

Sözkonusu örgütlerin arasında, el-Kaide’nin Suriye kolu el-Nusra, Ahrar’uş Şam, Liva el-Hak, Ceyş’ul Sünne ve Ecned el-Şam da yer alıyor.

 

Muhaliflerin Esad rejimine karşı oluşturduğu Fetih Ordusu savaş ilanıyla ilgili bir bildiri yayımladı.

 

“Fetih Ordusu Kalamun” imzasıyla yapılan açıklamada, IŞİD’e karşı savaşın kaçınılmaz hale geldiği ifade edildi. Bildiride, “Aşırı grubun tahrik edici davranışlarının gözardı edilemeyeceği” vurgulandı.

 

IŞİD savaşçılarının iki yıldan bu yana Kalamun’daki muhalifleri öldürdüğü ve kaçırdığı gerekçesiyle savaş aşamasına gelindiği belirtilen açıklamada, örgüt üyelerinin muhaliflerle mücadelede Esad Rejimi ile aynı yollara başvurduğu kaydedildi.

 

Geçtiğimiz günlerde de Kalamun bölgesinde çok etkili olan İslam Ordusu (Ceyşul İslam) örgütü de elinde esir bulundurduğu 80 IŞİD üyesini infaz etmişti. İslam Ordusu’nun lideri Zehran Alluş, IŞİD’e karşı savaş açtıklarını açıklamıştı.

 

Suriye’nin başkenti Şam’ın Kuzeybatısında yer alan Kalamun bölgesi, Suriye – Ürdün sınırında bulunmasıyla nedeniyle stratejik öneme sahip. Dağlık bir araziye sahip olan Kalamun bölgesinde Lübnan Hizbullahı da muhaliflere karşı savaşıyor.

 

Kalamun’un büyük bir bölümü muhaliflerin elinde. IŞİD de bölgenin bazı yerlerinde bulunuyor.

 

Halep’te de Cephe Şamia adlı örgüt IŞİD’e karşı savaş açtı. IŞİD Münbiç, Rakka, Sırrın, Al Bab ve Cerablus ilçelerinin kontrolünü elinde bulunduruyor.

 

IŞİD, 2013 yılından beri “Batı’nın işbirlikçisi” olarak nitelediği muhaliflerle savaşıyor.

 

Örgüt 4 bini aşkın muhalifi öldürürken, yüzlercesini de esir tutuyor.

 

Suriye’de kurulan en büyük çatı  olma özelliğini taşıyan Fetih Ordusu, Kalamun’da Esad rejimine ve Lübnan Hizbullahı’na karşı operasyonlar düzenliyordu.

 

 

fett

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Comment