Forbes İsrail’de Başka Bir En Zenginler Listesi Yayınladı!

fft2mm6263153IŞİD ile birlikte terör örgütlerinin finans kaynakları da gündeme geldi. Ünlü Forbes dergisinin İsrail’de çıkan versiyonunda yer alan araştırmasında ise bu gruplar yıllık gelir açısından sıralandı. İşte Forbes İsrail dergisinin en zengin terör örgütü olarak listelediği 10 örgüt…
Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren İslam Devleti (IŞİD), dünyanın en zengin terör örgütleri listesinde ilk sırada yer aldı.
Sıralamayı yayınlayan İsrail merkezli Forbes dergisinin yaptığı araştırmaya göre IŞİD, bir yılda kazandığı yaklaşık 2 milyar dolarla tüm “rakiplerini” geride bıraktı. İslamcıların temel gelirini, işgal edilen yataklardan çıkarttığı ve karaborsada sattığı petrol ürünleri oluşturdu. Örgüt, petrol fiyatlarını varili 25-50 dolar arasında tutuyor ve her gün yaklaşık 30 bin varil satıyor.

Militanlar ayrıca ele geçirdikleri arkeolojik anıtlardan da para kazanıyor. Bu Irak ve Suriye’nin tarihi mirası, aracılar üzerinden Batı ülkelerindeki gizli müzayedelerde satılıyor.

Forbes’a göre ikinci sırada, yıllık 1 milyar dolarlık gelirle Filistinli Hamas örgütü bulunuyor. Bu gelir, büyük oranda Körfez ülkelerin sağladığı kaynaklardan oluşuyor.

Dünyanın en zengin terör örgütleri listesinde ayrıca Hizbullah (500 milyon dolar), Taliban (400 milyon dolar) ve El-Kaide (150 milyon dolar) gösterildi. Listenin sonunda, yıllık 25 milyon dolarla Boko Haram yer alıyor.

Forbes ayrıca Hamas lideri Jaled Meshal’ı da dünyanın en zengin müslümanlarından biri olarak gösterdi. Mashal’ın Katar ve Mısır’daki bankalarda milyonlarca dolarının olduğu belirtiliyor. İran destekli Hizbullah ise Forbes’in iddasına göre dünyanın en zengin dördüncü terör örgütü. Hizbullah’ın yıllık gelirinin 500 milyon dolar civarında olduğu ileri sürülüyor.
Listede Taliban 400 milyon dolarla beşinci sırayı alırken onu El-Kaide 150 milyon dolar ile izledi. Forbes listesine ilk onda üçüncü sırada ise Colombiya’dan FARC terör örgütü 600 milyon dolar ile girmeyi başardı. İrlanda kökenli IRA’nın ise dokuzuncu sırada yıllık 90 milyon dolara sahip olduğu idda edildi.

3 Comments