Forbes Türkiye’nin En Zengin 100’ünü Açıkladı


Forbes Türkiye, 12 yıldan bu yana yayımladığı “En Zengin 100 Türk” listesini dün kamuoyuna duyurdu. Listede yer alan 31 kişinin serveti 1 milyar doların üzerinde. Listenin gösterdiği bir diğer gerçekse, zenginlerin yıldan yıla daha da zenginleştiği ve “dolarlarını” bozdurmadığı.Forbes Türkiye, 12 yıldan bu yana yayımladığı ‘En Zengin 100 Türk’ listesini dün kamuoyuna duyurdu. Listede yer alan 31 kişinin serveti 1 milyar doların üzerinde, yani bu kişiler dolar milyarderi. En zengin 100 ismin toplam serveti ise 102 milyar 475 milyon dolara ulaşarak 100 milyar seviyesinin üzerine çıkmış durumda. Listedeki kişilerin ortalama serveti ise 875 milyon doların üzerinde.

2016’da Forbes’un listesinde yer alanların toplam serveti 94,7 milyar dolardı. Dolayısıyla en zengin 100 kişi dolar kurundaki farka rağmen servetlerini 8 milyar dolar artırmış.

Forbes’un da dikkat çektiği bir diğer nokta, listeye giren 7 ismin (Osman Kibar [8], Hamdi Ulukaya [12], Eren Özmen [37], Fatih Özmen [44], Melih Abdülhayoğlu [50], İzak Şenbahar [54], Cafer Mahiroğlu [100]) servetlerini tamamen yurt dışında elde etmiş olması. Listeye giren diğer isimlerin de yurt dışında yürüttükleri faaliyetlerinden kazandıkları parada artış gözleniyor.

Listenin ilk sırasındaki Murat Ülker’in servetinin önemli bir bölümü Godiva ve United Biscuits’ten geliyor. Listenin 7. sırasında yer alan Ferit Şahenk’in (Filiz Şahent 10, Deniz Şahenk ise 25. sırada) son yıllardaki en büyük yatırımları da Türkiye’de yer almıyor. Şahenklerin Türkiye dışında sadece geçen yıl yaptığı otel yatırımlarının değeri 400 milyon Avro civarında.

 

EN ZENGİN MURAT ÜLKER

Forbes 100’de 3 milyar 700 milyon dolarlık servetiyle Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker birinci, 3 milyar dolarlık servetiyle Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin ikinci olurken, 2 milyar 400 milyon dolarlık servetleriyle Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel ve Enka Holding Fahri Başkanı Şarık Tara üçüncü oldu.

Listede Ülker Ailesi’nden Ali Ülker de 700 milyon dolarlık servetiyle 50. sırada bulunuyor.

 

“GLOBAL MİLYARDERLER” ARASINDA DA YER ALACAKLAR

Forbes Türkiye’nin açıkladığı listede servetleri 1 milyar dolar ve üzerinde olan 31 ismin Forbes ABD’nin yakında açıklayacağı “Global Milyarderler” listesine gireceği bildirildi.

 

 

10 Comments