“Fox Satılıyor Anlaşma Perşembe Açıklanabilir”

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

Walt Disney, Rupert Murdoch’un 21. Yüzyıl eğlence varlıklarını alarak, Hollywood’un ve hızla dijitalleşen küresel medya endüstrisini yeniden şekillendiren bir anlaşmaya hazırlanıyor.

Müzakerelere başkanlık eden kişilere göre, Fox’un varlıkları 60 milyar dolarla (51 milyar Euro) ‘ya Walt Disney’e devredilecek ve anlaşma Perşembe günü erken saatlerde ilan edilebilecek.

Disney, Avatar’a ve X-Men film franchise’larına ev sahipliği yapan 20. Yüzyıl’ı kendi stüdyosuna kattığı gibi İngiltere’deki Sky, Hindistan’daki Star, bölgesel ABD spor ağları ve Fox‘un hisselerine ait uluslararası televizyon markaları ve Hulu dijital servisini de kendi bünyesine katacağı belirtildi.

Fox’un yayın şebekesi ve Fox News Channel da dahil olmak üzere Fox’un kalan varlıkları, yaklaşık 10 $ hisse değerinde yeni bir şirkete dönüştü, anlaşma için müzareke yapan kişiler işlem koşulları hakkında  söyle konuştu:

“Halen devam eden görüşmelere göre, Disney tarafından ödenmesi gereken toplam bedel ve Fox’un başkan yardımcısı Rupert Murdoch‘un oğlu, James‘in gelecekte de şirketin yönetiminde yer alıp almayacağı gibi detayları netleştirmeye çalışıyoruz.” Dedi.

Müzakereciler, ayrıca, Trump yönetiminin AT & T’nin 85.4 milyar dolarlık Time Warner’ı satın alımını, yayın ağlarından bir kısmını satmadığı sürece s Washington’da düzenleyici denetimi zorlaştırmak için hangi önlemlerin alınması gerektiğini tartışıyorlar.

 

280 Comments