Fransa Başbakanı: “Savaştayız”

bruksel9Brüksel’deki Zaventem Havalimanı’nda 2 patlama meydana geldi. Paris zanlısı Abdeslam’ın yakalandığı Molenbeek’te ise AB kurumları yakınlarındaki metro istasyonu hedefteydi. Havalimanında 14, metroda 20 kişinin öldüğü açıklanırken saldırıları IŞİD üstlendi. Fransa Başbakanı “Savaştayız” dedi.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazaneuve, Paris ve Brüksel’in ardından başka Avrupa başkentlerinin de saldırıya uğrayabileceğini söyledi.France 2 kanalına konuşan bakan, “Avrupa genelinde yüksek seviyede terör tehdidi olduğunu söyleyebiliriz. Biz saldırıya uğradık, bugün hedefte Belçikalılar vardı ve diğer başkentler de aynı durumu yaşayabilir” dedi.

Belçikalı İmamlar Derneği, saldırılarda hayatını kaybedenlerin ailesine başsağlığı diledi. Ailelere dayanışma dileklerini yollayan dernek, yerel haber ajansı RTBF’ye yaptığı açıklamada, ‘hoşgörü ve birliktelik değerlerini yok etmeye çalışan kişilerin tuzağına düşülmemesi gerektiği’ belirtildi.
‘Belçika’daki Müslümanlar’ derneği de ‘masum vatandaşlara yönelik aşırı barbarlığı’ kınadı. Yapılan açıklamada, yaşananların bir arada yaşayan Belçika toplumu ve Müslümanlar arasındaki birlikteliği hedef aldığı kaydedildi.

Brükselliler, saldırılarda hayatını kaybedenleri anmak için Bourse Meydanı’nda bir araya geliyor.ABD Başkanı Barack Obama, ESPN kanalına yaptığı açıklamada, Brüksel’de yaşanan saldırıların, neden tüm dünyanın bir araya gelmesi gerektiğini bir kez daha gösterdiğini söyledi. ABD Başkanı, koalisyonun IŞİD’e yönelik mücadaleye devam edeceğinin altını çizdi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, Brüksel’de meydana gelen saldırıların, Suriye’deki görüşmelerin başarıya ulaşması yönünde bir uyarı olduğunu söyledi.
İstanbul ve Brüksel’deki saldırıları lanetleyen BM Temsilcisi, “Suriye için bir politik geçişe ihtiyacımız var ki hep birlikte herkese yönelik gerçek tehlikeyle (terörizm) savaşabilelim” dedi.

1 Comment