Fransa Cumhurbaşkanı İsrail Başbakanına Neden Yürüyüşe Gelme Dedi?

27370092Fransa çapında dün 4 milyona yakın kişi geçen hafta yaşanan terör saldırılarını protesto için sokağa inerken, başkent Paris’teki en geniş kapsamlı yürüyüşle ilgili İsrail basınından ilginç bir iddia geldi.

Haaretz gazetesi, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’dan Paris’teki birlik ve dyanışma yürüyüşüne ‘katılmamasını rica ettiğini’ öne sürdü.
Barak Ravid imzalı habere göre, Hollande ‘Avrupa’nın Fransa ile birlik göstermesine’ odaklı olmasını istediği bu yürüyüşü İsrail-Filistin sorunu ya da Yahudi-Müslüman ilişkileri gibi tartışmalı konulardan uzak tutmak amacıyla bu talepte bulundu.
Ravid, İsrailli yetkililere açıkça aktarmasalar da, Fransız yetkililerin Netanyahu’nun bu yürüyüşü ‘bir seçim kampanyası etkinliğine dönüştürüp Fransa’daki Yahudi toplumu hakkında konuşmalar yapmasından’ da kaygılıydı.

Habere göre Netanyahu, Hollande’ın ‘yürüyüşe katılmayın’ talebini ilk başta kabul etti. Nitekim İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet de, Netanyahu’nun yürüyüş kapsamındaki güvenlik düzenlemelerinin zor olacağı yönünde rapor vermişti.

Sonuç olarak cumartesi günü Netanyahu’nun ‘güvenlik gerekçeleri’ ile yürüyüşe katılmayacağı ancak salı günü bir Yahudi derneğinin etkinliği için Paris’e gideceği açıklandı.

Bu arada Paris, ‘yürüyüşe katılmayın’ talebini aynı zamanda Filistin lideri Mahmud Abbas’a da gönderdi. Hatta Abbas da Netanyahu ile neredeyse aynı saatlerde ‘yürüyüşe katılmayacağını’ açıkladı. Abbas’ın ofisinden yapılan açıklamada katılmama gerekçesi olarak ‘kötü hava’ gösterildi.

Ancak işler cumartesi gecesi değişti. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ve Ekonomi Bakanı Naftali Bennett’ın ‘Paris’teki yürüyüşe katılıp Yahudi toplumu ile bir araya gelme’ niyetinde olduğunu açıklaması Netanyahu’yu da harekete geçirdi.

Netanyahu derhal Fransız yetkilileri ‘yürüyüşe katılacağı’ yönünde bilgilendirdi. Bu haber ise Paris’i kızdırdı. Hollande’ın ulusal güvenlik danışmanı Jacques Audibert, İsrailli mevkidaşı Yossi Cohen’e kızgın bir tonla şu mesajı ilettiği iddia edildi: “Hollande Fransa cumhurbaşkanı, Netanyahu da İsrail lideri olarak kaldığı sürece, Başbakanınızın bu hareketinin ikili ilişkilere olumsuz etkisi olacak.”

Audibert ayrıca Netanyahu’nun gelme kararının ardından Abbas’a bir davetiye gönderileceğini de vurguladı. Nitekim Abbas’ın ofisi de ‘kötü hava nedeniyle Paris’e gidilmeyeceği’ açıklamasından sadece birkaç saat sonra Filistin liderinin ‘yürüyüşe katılacağını’ duyurdu.

1 Comment

  • thyroid medications for sale Reply

    15 February 2021 at 14:41

    Thanks for your tips. One thing we have noticed is always that banks and also financial institutions have in mind the spending behavior of consumers and also understand that a lot of people max away their own credit cards around the holiday seasons. They prudently take advantage of this kind of fact and begin flooding the inbox and also snail-mail box together with hundreds of Zero APR card offers immediately after the holiday season finishes. Knowing that in case you are like 98% of all American open public, you’ll hop at the opportunity to consolidate personal credit card debt and move balances for 0 interest rates credit cards. gffffhk https://thyroidmedi.com – thyroid medications for sale

Leave a Comment