Fransa IŞİD’e Operasyona Hazırlanıyor

hollande_2806430bFransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Charles de Gaulle gemisinin Irak’ta IŞİD’e karşı askeri operasyonlara destek vermeye hazır olduğunu belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülke donanmasının amiral gemisi Charles de Gaulle’nin güvertesinde askeri personele hitap etti. Hollande, savaş uçağı gemisinin Irak’ta, Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı operasyonlarda koalisyon güçleri ile yakın işbirliği içinde çalışacağını söyledi.

Charles de Gaulle gemisinin Irak’ta IŞİD’e karşı askeri operasyonlara destek vermeye hazır olduğunu belirten Hollande, “Charles de Gaulle savaş gemisinin ülkemiz için sağladığı istihbarat için minnetarız. Ayrıca Irak’ta operasyonlar da yürütebiliriz” dedi.

Fransa, IŞİD’e hava operasyonları düzenleyen koalisyon güçlerinin arasında yer alıyor. Ancak Fransa sadece Irak’ta IŞİD’e hava saldırıları düzenliyor.

Fransa’da geçtiğimiz çarşamba günü Charlie Hebdo mizah dergisine saldırı olmuş, 12 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıyı, Yemen El Kaidesi üstlenmişti.

46 Comments