Fransa Parlementosunun Tarihi Kararı: Filistin’in Devlet Olması Tanındı

fffffffffFransız Ulusal Meclisi, Filistin’in devlet olmasını tanıyan karar tasarısını 151’e karşı 339 oyla kabul etti. Fransa’nın aldığı bu tanıma kararı bölgede önemli bir değişikliğe yol açan bağlayıcı bir karar değil, ancak İsrail hükümeti üzerinde ciddi bir baskı yaratarak barış sürecinin yeniden başlamasını hedefleyen sembolik bir önem taşıyor.

İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu’nun, Fransa’nın bu girişiminden duyduğu rahatsızlığı dile getiren sözleri Meclis’te yankısını bulamadı. Fransız Ulusal Meclisi, Dış “lişkiler Komisyonu Başkanı Sosyalist Elisabeth Guigou’nun ilk imzasıyla verilen ve geçtiğimiz cuma günü görüşmeleri tamamlanan karar tasarısını bugün oyladı. Meclis, 339 gibi önemli bir çoğunlukla Filistin Devleti’ni tanıma kararı aldı.

Oylamada, sağ eğilimli UMP’li milletvekilleri çoğunlukta olmak üzere 151 milletvekili karşı, 16 vekil geçersiz oy kullandı. Taraf olmamayı tercih eden 68 vekil ise oylamaya katılmadı. Sol partilerin tamamına yakını ‘evet’ oyu kullanırken, PS’ten yalnızca ‘Ermeni soykırımının Fransa Meclisi tarafından tanınmasını içeren’ 2001 yılındaki yasanın sahibi Rene Roquet’nin karşı oy kullanması dikkat çekti. Sosyalist milletvekilleri Laurent Cathala, David Habib, Monique Iborra, Armand Jung ve François Pupponi ise oylamaya katılmadılar. Yeşiller Partisi’nin tüm milletvekilleri Filistin Devleti’ne ‘evet’ dedi. UMP’den ise yalnızca dokuz milletvekili tasarıya destek verdi, dördü ise oylamaya katılmadı.

Kararı savunanlar, barış görüşmelerinin önündeki tıkanıklığın aşılabilmesi için Filistin’in de devlet olarak tanınmasının önemli bir katkı sağlayacağını dile getiriyor. Ancak teklife karşı çıkan vekiller ise “Filistin devletini desteklemenin Hamas’ı desteklemek anlamına geleceğini” dile getirdiler. UMP Grup Başkanvekili Christian Jacob, Meclis’in bu konuda karar alma yetkisi olmadığına vurgu yaparak “Bu karar anayasaya aykırıdır” dedi.

Oylamanın ardından söz alan teklif sahibi Elisabeth Guigou, “Bu tarihi bir karar” derken, sol partiye mensup pek çok milletvekili de Twitter üzerinden kararı kutlayarak “karardan gurur duyduklarını” dile getirdiler. Karar, 11 Aralık’ta Senato’da ele alınacak. Avrupa Parlamentosu da benzer bir tasarıyı Aralık ortasında oylayacak.

6 Comments