Fransa Rusya’nın Tüm Mal Varlıklarına El Koydu

ruuuBelçika’nın ardından Fransa’da da ‘Yukos Oil’ davasına bakan mahkeme, diplomatik misyonlar hariç ülkedeki Rusya devletine ait tüm kuruluşlara ve ekonomik varlıklarına el koydu.

 
Fransız yargısının Rus VTB Bankası’nın Fransa’daki iştirakindeki Rus şirketlerine ve diplomatik temsilciliklerine ait hesaplara el koyduğu belirtildi.

El koymaların, Rus hükümeti tarafından el konulan Yukos petrol şirketinin açtığı tazminat davası çerçevesinde gerçekleştiği açıklandı.
Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev, Belçika ve Fransa’da el konulan varlıkların miktarının önemli boyutlarda olmadığını açıkladı.

Yaşanan gelişmenin tatsız olduğunu belirten Ulyukayev, “El koymaların farklı ülkelere yayılmasını bekleyebiliriz. Riskleri göz önünde bulundurmamız gerekiyor. ABD’de, AB ülkelerinde Rus varlıkların el konulma riski mevcut” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Moskova yönetiminin ve avukatların Rus devlet varlıklarına el konulması ile gelişmeyi incelediklerini açıkladı.

Peskov, gelişmenin detaylarını beklediklerini ve olan biteni tam olarak anlamaya çalıştıklarını söyledi.

Kremlin sözcüsü, yurtdışındaki Rus varlıklarına yönelik adımların Rusya’daki yatırım iklimine etki etmeyeceğini vurguladı.

58 Comments