Fransa’da Çağrıda Bulundu!

Goodluck Jonathan and Francoise Hollande at Boko Haram summit in ParisFransa Cumhurbaşkanı François Hollande, tüm batı ve orta Afrika’ya tehdit haline geldiğini söylediği Nijeryalı Boko Haram örgütüyle mücadele için “kapsamlı bir plan geliştirme” çağrısında bulundu.
Hollande, Nijerya ve komşu ülkelerin devlet başkanlarıyla bir araya geldikten sonra Paris’te bir basın toplantısı düzenledi. Görüşmeye Avrupa Birliği, İngiltere ve Batılı diğer ülkelerin temsilcileri de katıldı. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, ülkesinin Nijerya’ya teknik destek sağlayabileceğini ve Nijeryalı birlikler içinde görevlendirilmek üzere askeri danışman gönderebileceğini kaydetti.

Boko Haram, geçen ay 300’ün üzerinde kız öğrenciyi kaçırmıştı. Nijerya hükümeti 276 kız öğrenciden hala haber alınamadığını bildiriyor.

Fransa Cumhurbaşkanı, Boko Haram’ın el Kaide’yle bağlantılı bir örgüt olduğunu açıkladı. Hollande Afrikalı konuk liderlerle görüşmesinde, bu örgütle mücadelede bilgi paylaşımı ve eşgüdüm sağlanması amacıyla kapsamlı bir plan hazırlanması gerektiğinin altını çizdi.

116 Comments