Fransa Filistin’i Devlet Olarak Tanımaya mı Hazırlanıyor?

31_24_23_25_9_20121Fransa Meclisi’nde Filistin’in devlet olarak tanınması konusu tartışıldı. Fransa Dışişleri Bakanı Fabius: “Filistin’in tanınması anlaşmazlığın nihai çözüme kavuşturulmasına katkı sağlamak için fayda sağlayacaktır.” dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius parlamentoda yaptığı konuşmada, eğer tüm çabalardan sonra iki yıl içinde görüşmeler sonuçsuz kalırsa, Fransa’nın yapması gerekeni yapacağını ve daha fazla vakit kaybetmeden ´Filistin Devleti’ni resmen tanıyacağını söyledi.

 
Fransa, halihazırda İsrailli ve Filistinli diplomatları bir araya getirmek için özel çaba sarf ediyor.
Fransa’nın girişimi ile yapılması beklenen anlaşmaya göre taraflar, aralarındaki anlaşmazlıkları BM liderliğinde çözmek için birbirlerine iki yıllık bir zaman dilimi tanıyacaklar.

 
Fransa Parlamentosu 2 Aralık’ta ‘Filistin Devleti’ni tanımak konusunda sembolik bir oylama yapacak.
Ancak Fransa Dışişleri Bakanı Fabius konuşmasında, sembolik oylama Filistin’in lehine çıksa da, Fransa Devleti’nin halihazırdaki Ortadoğu politikasında aldığı tutuma bir etkisi olmayacağının altını çizdi.

 
Sembolik de olsa oylama haberi İsrailli diplomatlar arasında infial uyandırdı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu basına oylama konusunda yaptığı açıklamada, Fransa’nın çok büyük bir hata yaptığını ifade etti.

 

 

 

 

30 Comments

Leave a Comment