Fransız Donanması Karadeniz’de!

imagesRusya Deniz Donanması Ana Karargahı tarafından cuma günü yapılan açıklamada Fransa’nın Karadeniz’deki savaş gemileri varlığını arttırdığı belirtti.

Prşembe günü Fransa donanmasına ait Dupuy de Lom adlı istihbarat gemisi İstanbul ve Çanakkale Boğazı’nı geçerek Karadeniz’e girdi. Geminin 30 Nisan’a kadar Karadeniz sularında kalması bekleniyor. Geçen ayın sonunda ise Karadeniz’e Fransa donanmasına ait Alize kurtarma gemisi girmişti. O gemi en zor dalış operasyonlarını yapmayı sağlayan ekipmanlarla donatılmış bulunuyor. 14 Nisan’da Karadeniz’e Fransız füze destroyeri Dubleks’in girmesi bekleniyor. Rusya Deniz Donanması Ana Karargahı’nın verilerine göre, Dupuy de Lom’un Karadeniz’e girmesine birkaç saat kala ABD donanmasına ait füze destroyeri Donald Cook giriş yaptı. O gemi 24 Nisan’a kadar Karadeniz’de kalacak.
Montrö Anlaşması’nın boğazlar statüsüne göre, Karadeniz’e kıyısı olmayan ülkelerin askeri gemileri onun sularında en fazla 21 gün kalabiliyor ve onlar için sınıf ve tonaja yönelik önemli kısıtlamalar getirilmiş bulunuyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov daha önce yaptığı açıklamada Amerikan gemilerinin sık sık anlaşmalarda öngörülen süreyi geçtiğini belirtmiş

5 Comments