Fransız Mahkemesi “Femen”i Kapattı!

278468-france-tunisia-politics-femen-demoFransız mahkeme, skandal üne sahip uluslararası kadın hakları savunucusu Femen örgütünün Paris’teki merkez ofisinin kapatılmasına hükmetti.

Femen aktivistleri, Paris banliyölerinden Clichy-la-Garenne’de birkaç ay önce bir binayı yasadışı yollarla işgal etmişti. Bu eski bina, atık su arıtma hizmeti veren bir kuruma ait ancak uzun süredir kullanılmıyordu. Femen üyeleri, binada yaşayarak yemek hazırlıyor, eylemlerin provasını yapıyor ve gösteriler sırasında polise karşı kendini savunma tekniklerini geliştiriyordu.
Asnieres-sur-Seine Mahkemesi, aktivislerin derhal binadan çıkarılmasına karar verdi. Ayrıca feminist örgütün, binada bulundukları süre için biriken elektrik borcunun kapatılması için 7400 avro ödemesine hükmetti.
Femen lideri İnna Şevçenko, “sert” olarak nitelendirdiği mahkeme kararının, “Fransa’da yönetimin Femen örgütüne yönelik özel yaklaşımını kanıtladığını” söyledi.
Şevçenko, eski ofislerini terk etmeleri ve yeni barınak bulmaları için kendilerine en azından bir hafta verilmesini talep etti.
Femen’in avukatı, mahkemenin kararını temyize götürme olanaklarını araştırdığını bildirdi.

2 Comments