Fransız Ordusu Eyfel Kulesini Kuşattı

Fransa’da üç gün içinde farklı kentlerde arabalarını pazar yerlerine sürerek 20’den fazla kişinin yaralanmasına yol aşan ‘yalnız kurt’ denilen sosyal ve siyasal etkenlerle hareket eden kişilerin yol açtığı panik ve ülkedeki olası bir IŞİD kaynaklı saldırı ihtimali nedeniyle yüzlerce askerin sokalarda güvenliği sağlayacağı kaydedildi. Noel tatilinde yeni bir saldırı daha yaşanmaması için sadece Paris’te 300 askerin görevlendirildiği belirtiliyor.,

 
Independent gazetesi ise, “Fransa korku ve ‘anlamlandıramama’ arasında bölünmüş durumda. Hükümet halkı sakin olmaya çağırdıysa da güvenliği arttırarak orduyu da sokaklarda göreve çağırdı” diye yazdı. Haberde Fransız basınının da olayla ilgili haberlerde sükûnet ve histeri arasında gidip geldiğine dikkat çekiyor.

 

 

Eyfel’i bin komando koruyor

Fransa Başbakanı Manuel Valls yaptığı açıklamada ülke genelinde yüzlerce askerin güvenlik birimlerine destek vereceğini söyledi. Hükümet hafta sonu Paris başta olmak üzere önemli kentlere devriye görevi için ekstra 780 asker yolladı. Eyfel Kulesi çevresi ve Champs-Elysees bulvarına ise 1080 komando yerleştirildi.

 

 

French soldiers patrol near the Eiffel Tower in Paris as part of the "Vigipirate" security plan December 23, 2014. French security forces stepped up protection of public places on Tuesday after three acts of violence in three days left some 30 wounded and reignited fears about France's vulnerability to attacks by Islamic radicals.  REUTERS/Gonzalo Fuentes (FRANCE - Tags: TRAVEL MILITARY POLITICS)

 

Fransa’da geçtiğimiz pazar, Dijon kentinde bir sürücü tekbir getirerek aracını yayaların üzerine sürmüş ve 13 kişi yaralanmıştı. Cumartesi günü de Tours yakınlarında üç polisi bıçakla yaralayan bir saldırgan, polis tarafından vurularak öldürülmüştü. Pazartesi akşamı ise Nantes kentinde akli dengesinin yerinde olmadığı belirtilen bir saldırgan, kullandığı minibüsü Noel pazarında alışveriş yapanların üzerine sürerek beşi ağır, 11 kişiyi yaralamıştı.

Yeni Şafak

1 Comment