G20 Ülkelerinde Biyometri ve Havalimanı Altyapısıyla 19 Milyon Yeni İş

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) Sydney’deki Yıllık Genel Toplantısında, Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) Buenos Aires’teki G20 Ekonomi Toplantısı’nın Turizm Bakanları tarafından paylaşılan sonuç raparu sunuldu. Rapor, “G20 ülkelerinde yedi ile  on dokuz milyon işin, sorunsuz bir yolcu deneyimi üzerinde birlikte çalışan kamu ve özel sektör tarafından yaratılabileceğini göstermektedir.” Dedi.

IATA, 4,2 milyar yolcunun 2017’de uçtuğunu,bunun yeni bir rekor olduğunu ve dünya çapında 2036’ya kadar bu sayının 7,8 milyar yolcuya ulaşmasının umut edildiğini belirtti. Aynı zamanda, UNWTO, uluslararası ziyaretçi sayısında 2017 yılında 1.3 milyardan 2030’a kadar 1,8 milyara yükseleceğinin öngörüldüğü de açıkladı.

Seyahat ve Turizm GSYİH’ye göre, dünya ekonomisinde 2017 yılında% 4,6  yani % 50 daha fazla büyüdü ve projeksiyonlar, Seyahat ve Turizm’in gelecekte küresel ekonomide büyük bir hızla büyümeye devam edecek.

Hava yolu yolcu sayısını ikiye katlama ve dünya çapındaki yolcu sayısını arttırma potansiyeli, milyonlarca iş yaratmak için eşsiz bir fı bir fırsat oalcağı dile getirildi.

WTTC, G20 ülkelerindeki seyahat ve turizmin gelecekteki tüm yeni işlerinin% 12 ila% 31’inin, Sorunsuz Yolcu Yolculuğu’na geçiş ve altyapı yatırımlarının yanı sıra teknoloji ve biyometri çözümlerinin kullanılmasıyla oluşturulabileceğini tahmin ediyor. Bu, mevcut terminal olanaklarının ve süreçlerinin daha verimli, daha güvenli ve kesintisiz hale getirilmesini ve 7 milyon ile 19 milyon arasında istihdam yaratılmasını sağlayacak.

Gloria Guevara, “Seyahat ve Turizm, hükümetlerin iş yaratması için  en iyi ortaktır. Şu anda, küresel GSYİH’nın% 10.4’üne katkıda bulunuyoruz ve 313 milyon iş, dünyadaki  10 işten 1 olan Seyahatt ve turizm tarafından destekleniyor.

Geçtiğimiz yıl dünyada yarattığımız her beş işten  tanesi sektörümüzde oldu. Rapora göre, kamu ve özel sektör birlikte çalışmaya devam ederse milyonlarca insan için daha iş yaratılabilir.  G20 ülkelerinde Seyahat ve Turizmde 7 ila 19 milyon işin, uygun altyapıyla zamanında yatırım yaparak ve mevcut süreçlerin iyileştirilmesi yoluyla oluşturulabilecek.

Bu, özellikle havacılık altyapısının, yolculara, havayolu şirketlerine, havalimanlarına ve sınır kontrol kurumlarına faydalar sağlamasının en üst düzeye çıkarılmasına yardımcı olabilecek yeni teknolojiyi, özellikle biyometriyi içerdiği belirtiliyor. 

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

 

 

115 Comments