Gazeteciler Başbakanın Eşi Hakkında Çok Şey Biliyor Ama Yazmaya Cesaret Edemiyor

AAEAAQAAAAAAAAirAAAAJGUwMDJmY2M4LTc3NTgtNDVmYS04NTBmLWMzODI3MzczOTMxZAHülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

İsrail gazetesi Haaretz  “İsrail’de her gazetecinin Başbakanı Netanyahu’nun eşi hakında bildiği bir hikayesi  var ama bunu kimse yazmaya cesaret edemez “ diye yazdı. Gazete Sara Netanyahu ile ilgili bir çok skandal haberin olduğunu ama hiçbir İsrailli gazetecinin bunu yazmaya cesaret edemediğini dile getirdi.

Haaretz, gazetecilerin bir çok bilgiye polisten bile daha önce ulaştığını ama araştırmayı ileri götürecek lll
ve yazacak cesareti bulamadıklarını belirtti. Gazetenin ilk kez dile getirdiği İsrail’de medya üzerine yapılan baskılar gerçekten ilginç boyutlarda.

İşte İsrail’in saygın gazetelerinden Haaretz’in o çarpıcı iddiaları: Hiçbir yerde gazeteciler işe başlarken yaptıkları kontratta gazeteciler cesur olmalıdır demiyor.

Cesaret size zarar verebilecek kişi hakkında yazmaktır zaten; Sara Netanyahu’nunda böyle bir gücü fazlasıyla var.

Yasalar Gazeteciyi gazeteci olduğu için korumaz gazeteciyi sadece patronları koruyabilir ve patronların bu isteği de son zamanlarda oldukça azalmış hatta dibe vurmuş durumda. Peki bütün bunlar gerekli mi; gazetecileri “bu adamı sinirlendirmeyin” deyip uyarmak gerekli mi. Hayır. Ama, gazete Tv  kanalları ve İnternet medyasını sahipleri için cesur olmak o kadarda faydalı bir şey değil gibi görünüyor çünkü başbakan Netanyahu aynı zamanda iletişim bakanı, telefon reformu, televizyon kanallar, devlet kanallarının hepsi onun sorumluluğu altında. Ancak aptal bir medya patronu böyle bir kişiyi onu (Netanyahu’yu) sinirlendirmeye kkkçalışır. Bu yüzden gazetecilerde böyle birini (Netanyahu’yu) sinirlendirmemeleri konusunda uyarılırlar ve gazetecilerde bunu bilirler; telefon şirketleri için kimin Franchises verdiğini, kimin Kanal 2 ‘yi darmadağın edebileceğini, kimin Kanal 10’un lisansını iptal edebileceğini. Gazeteciler bunların hepsini bilir. Walla İnternet sitesinde çalışanlar patronlarının en iyi arkadaşının kim olduğunu bilir Kanal 2’nin çalışanları patronlarının kimin seçim kampanyasına parasal yardımda bulunduğunu bilir. Gazeteciler, bütün bunların hepsini bilir ve adımlarını ona göre çok dikkatli atarlar.

mmmm

Cesaretin ödülü yok. Raviv Drucker’in haberlerinin Kanal 10’a hiçbir faydası yok. Yada  Ben Caspit’in ortaya çıkardığı sıkandalar Maariv’ı kurtarmayacak. Politik haritayı değiştiremezler. Sadece karışıklığa sebep olurlar. Sera Netanyahu ile ilgili haber yapan herkes bilirki bedeli yolda geliyor ve ağır olacak. First Lady Netanyahu ile ilgi hakaret, iftira davaları sık sık gündeme geliyor. Şu ana kadar 6 davadan ya vazgeçildi veya geri çekildi. Yenilir yutulur cinsten olamayan, İsrail başbakanın eşi ve basın üzerindeki baskılarla ilgili iddialar böylesine uzayıp gidiyor. İlginç olansa İsrail Gazetesi Haaretz‘in bunu ilk kez böylesine açıklıkla dile getirmesi…

 

1 Comment