Gazze’nin “Banksy” si Yok Pahasına Satıldı

Ünlü İngiliz sokak sanatçısı Banksy’nin, şubatta Gazze’ye gizlice girip İsrail’in saldırıları sonrası ayakta kalmayı başarabilen duvarlara çizdiği grafitilerden biri ‘kelepire satıldı.’ Resmin çizildiği kapının sahibi “Kandırıldım” derken, resmi alan ressam “Amacım maddi kazanç sağlamak değildi” savunması yaptı.

bunky

Rabie Darduna adlı Filistinli, ‘kandırıldığını’ ve Banksy’nin, bombalamalar sonucu yerle bir olan evinin kapısına çizdiği binlerce dolar değerindeki resmi yalnızca 175 dolara ‘elden çıkardığını’ itiraf etti.

Banksy’nin kim olduğunu bile bilmediğini söyleyen 33 yaşındaki Darduna, Rodin’in ‘Düşünen Adam’ heykelinden esinlenilen ve Yunan mitolojisinde gururu yüzünden çocuklarını kaybeden Tanrıça Niobe’nin ağlarkenki halinin tasvir edildiği ‘Bomb Damage’, yani ‘Bomba Hasarı’nı yerel bir ressama sattığını anlattı.

“O kadar değerli olduğunu bilmiyordum. Milyonlar ettiğini söyleyenler var” diyen Darduna, bu sebeple ressamın kendisini aldattığını ve kapısını geri istediğini söyledi.

Ressam Bilal Halid ise kimseyi dolandırmaya çalışmadığını, amacının yalnızca eseri korumak olduğunu savundu: “Satın aldım çünkü sanatsal değerini korumak ve zarar görmesini önlemek istedim. Tabii bir de başka yerlerde de sergileyebilmek. Hiçbir maddi çıkar gözetmedim.”

6 Comments