Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Akar’ın Yaveri Her Şeyi İtiraf Etti!

578f1fb618c773434cd09ba7Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın yaveri ve darbe soruşturması kapsamında tutuklanan Piyade Yarbay Levent Türkkan, savcılık soruşturmasını çarpıcı itiraflarda bulundu. Türkkan, darbe yapılacağını 14 Temmuz sabahı saat 10.00-11.00 sularında öğrendiğini söyledi. Kendisine “Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar, Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları ve Orgenerallerin tek tek alınacağının, sessiz sedasız işin biteceğinin, darbenin gece 03.00’de yapılacağının söylendiğini” aktardı”. Yaver, Rehin alınan Orgeneral Hulusi Akar’ın, darbecilerin teklifini reddetmesinin darbe girişiminin başarısızlığında önemli rol oynadığını söyledi. Paralel yapı üyesi olduğunu kabul eden Türkkan ifadesinin bazı bölümleri şöyle:

 

Hulusi Akar’ın Yaveri ifadelerinde “Ben fakir bir ailenin çocuğuyum. Babam çok fakir bir çiftçiydi. Tarlamız, bağımız bahçemiz yoktu. Fethullah Gülen Cemaati ile ilk defa ortaokul döneminde tanıştım. İyi ve geleceği parlak bir öğrenciydim. Okulda matematikten 9 almışlığım yoktur.Ortaokulda cemaatin abileriyle tanışmıştım. 5 yaşından beri Subay olmayı hayal ediyordum. Bu idealim cemaatin ekmeğine tuz biber oldu. 1989 Işıklar Askeri Lisesi’nin sınavlarına girdim. Sınavı kendi bilgilerimle kazanacağımdan emindim. Cemaatteki abilerim de emindi. Fakat yine de bana sınav olmadan önceki gece yarısı getirip soruları verdiler. Soruları Serdar Abi getirmişti. Bursa merkezde bir cemaat evinde soruları bana vermişlerdi” dedi

Paralel Yapı üyesiyim. Fetullah Gülen cemaatindenim. 1989’da Işıklar Askeri Lisesi sınavlarına girdim. Sınavdan önceki gece soruları getirip verdiler. Ve liseyi kazandım. Genelkurmay’da emir subaylığı görevine getirildikten sonra cemaat adına verilen görevleri yerine getirmeye başladım.

 

Necdet Özel Paşa’yı (Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel) dinleme cihazıyla sürekli dinliyorduk. Cihazı Türk Telekom’da çalışan ‘Abi’ verdi. Haftada bir cihazları götürüp ‘Abi’ye veriyordum. Necdet Özel Paşa, Hulusi Akar Paşa ve Yaşar Güler Paşa döneminde dinleme yapıldı. Ben darbeyi 14 Temmuz 2016 Perşembe günü saat 10.00 sıralarında öğrendim.

 

2011-2015 yılları arasında Necdet Özel’in emir subay yardımcısı olarak çalışan yaver, daha sonra emir Subayı olmuş. Anlattıkları şoke edici: “Genelkurmay Başkanı Necdet Özel Paşa’yı dinleme cihazıyla sürekli dinliyordum. İki boğum parmak ucu kadar ‘radyo’ diye tabir edilen dinleme cihazını her gün paşanın odasına herhangi bir yere koyup akşam da çıkarken alıyordum. Kendi hafızası vardı. Pili bir gün dayanıyordu. Haftada bir dolan cihazı cemaat abime götürüp veriyordum, boş olanları alıyordum. Arada sırada Genelkurmay Başkanı’nın odasına dinleme cihazı araması yapılıyordu. Doğal olarak ben bu aramaların ne zaman yapılacağını önceden bildiğim için cihazı koymuyordum.

 

 

15 Temmuz öğleden sonra Tümgeneral Mehmet Dişli’nin odasına gittim. O da cemaatçidir. Bize ‘Genelkurmay Başkanı’na sen Kenan Evren olacak mısın olmayacak mısın diye soracağım’ şeklinde beyanda bulundu. Dişli, Akar Paşa’nın teklifi kabul edeceğini düşünüyordu. Ancak Akar teklifi kabul etmedi. Kuvvet Komutanları da ikna edilemedi.

 

 

15 Temmuz Cuma günü saat 20.00-21.00 arasında Genelkurmay Başkanı makamındaydı. Akar en son MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la görüştü. Fidan makamdan ayrıldıktan sonra Özel Kuvvetler’den 20 civarında tam teçhizatlı asker Karargâh’a girdi. Dişli de oradaydı. 5 dakika sonra Dişli çıktı bize ‘girin’ dedi.

 

 

İçeri girdiğimizde Akar Paşa bize ‘Yanlış yapıyorsunuz’ dedi. Özel Kuvvetler onu götürdü. Sürekli bize ‘Yanlış yapıyorsunuz’ diyordu.

Ben orada kaldım. Dişli Paşa beni telefonla arayarak, komutanının eşini aramam konusunda isteği olduğunu söyledi. Ben de hanımefendiyi askeri hattan aradım. Hanımefendi konuşurken gözyaşlarına boğuldu. Meclis’in bombalandığını, sivil halkın öldürüldüğünü TV’den öğrendiğimde pişman olmaya başladım. Yapılanlar katliam gibiydi.”

10 Comments

 • verthilertva Reply

  29 February 2020 at 23:55

  There are some attention-grabbing points in time in this article however I don’t know if I see all of them center to heart. There may be some validity but I’ll take maintain opinion until I look into it further. Good article , thanks and we wish extra! Added to FeedBurner as well

 • cars for sale winnipeg Reply

  17 June 2020 at 04:41

  … [Trackback]

  […] Find More on to that Topic: istanbulpost.com.tr/genel-kurmay-baskani-orgeneral-akarin-yaveri-itiraf-etti/ […]

 • Cullen became 롤 듀오 at Odisha until 뇌대리 in further. Reply

  18 June 2020 at 17:58

  … [Trackback]

  […] Find More Information here on that Topic: istanbulpost.com.tr/genel-kurmay-baskani-orgeneral-akarin-yaveri-itiraf-etti/ […]

 • Fake ids Reply

  02 September 2020 at 05:20

  … [Trackback]

  […] Find More on on that Topic: istanbulpost.com.tr/genel-kurmay-baskani-orgeneral-akarin-yaveri-itiraf-etti/ […]

 • buy codeine online no script use for pain anxiety overnight delivery Reply

  09 September 2020 at 05:55

  … [Trackback]

  […] Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/genel-kurmay-baskani-orgeneral-akarin-yaveri-itiraf-etti/ […]

 • Making Money Online Reply

  30 September 2020 at 21:01

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/genel-kurmay-baskani-orgeneral-akarin-yaveri-itiraf-etti/ […]

 • immediate edge Reply

  01 October 2020 at 19:19

  … [Trackback]

  […] Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/genel-kurmay-baskani-orgeneral-akarin-yaveri-itiraf-etti/ […]

 • Augustus Kempe Reply

  07 November 2020 at 13:18

  Hiya, I am really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is actually annoying. A good web site with interesting content, that’s what I need. Thanks for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 • Robotics Process Automation testing Reply

  12 November 2020 at 14:50

  … [Trackback]

  […] Find More here on that Topic: istanbulpost.com.tr/genel-kurmay-baskani-orgeneral-akarin-yaveri-itiraf-etti/ […]

 • Digital Transformation Reply

  19 November 2020 at 01:21

  … [Trackback]

  […] Find More here to that Topic: istanbulpost.com.tr/genel-kurmay-baskani-orgeneral-akarin-yaveri-itiraf-etti/ […]

Leave a Comment