George Soros: ABD İle Çin Arasında 3. Dünya Savaşı Çıkabilir

sssABD’li finans spekülatörü George Soros, büyük oranda Çin ekonomisinin atabileceği adımlar nedeniyle yeni bir dünya savaşının çıkma ihtimalinden endişe duyduğunu açıkladı.

Dünya Bankası’nda düzenlenen Bretton Woods Konferansı’nda konuşan Soros, “Eğer Çin ihracata dayalı ekonomisini ülke içi talebe dayandırır ve hem iktidarda kalmak hem de ülkeyi bir arada tutmak için ABD müttefiki bir ülke ile çatışmayı tırmandırırsa savaş başlayabilir” dedi.

Milyarder yatırımcı, “Çin ve Japonya gibi ABD’nin askeri müttefiki olan bir ülke arasında çatışma çıkarsa, bunun üçüncü dünya savaşı olacağını söylemek abartı olmaz” ifadesini kullandı. ABD’yi ‘büyük bir tavizde bulunarak’ Çin milli para birimi yuanı Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) para sepetine eklemeye davet eden Soros, Çin’in de buna karşılık tavize giderek ekonomisinde hukukun egemenliğine dayalı reformlar yapabileceğini ve bu sayede iki sistem arasında ‘birleştirici bir bağ’ kurulacağını söyledi.
Bu durumun gerçekleşmesi halinde küresel bir felaketin önüne geçilebileceğini savunan Soros, “Bunu yapmazsak gerçek bir tehdit ortaya çıkar; Çin askeri ve siyasi olarak Rusya ile aynı hizaya gelir ve üçüncü dünya savaşı tehdidi gerçeğe döner. Bu nedenle denemeye değer” ifadelerini kullandı.

 

 

4 Comments

 • Quality Engineering Reply

  18 January 2021 at 21:22

  … [Trackback]

  […] Find More on to that Topic: istanbulpost.com.tr/george-soros-abd-ile-cin-arasinda-3-dunya-savasi-cikabilir/ […]

 • DevOps Consulting Reply

  04 February 2021 at 22:45

  … [Trackback]

  […] Read More Information here on that Topic: istanbulpost.com.tr/george-soros-abd-ile-cin-arasinda-3-dunya-savasi-cikabilir/ […]

 • Digital transformation Reply

  05 February 2021 at 14:44

  … [Trackback]

  […] Find More on to that Topic: istanbulpost.com.tr/george-soros-abd-ile-cin-arasinda-3-dunya-savasi-cikabilir/ […]

 • buy dumps with pin online Reply

  06 February 2021 at 10:20

  … [Trackback]

  […] Here you can find 43911 additional Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/george-soros-abd-ile-cin-arasinda-3-dunya-savasi-cikabilir/ […]

Leave a Comment